Už dvanácté Vánoce strávil „za kanálem" fotbalový brankář Petr Čech, nejpopulárnější ze sportovců, spjatých i s okresem Louny. Petr slaví svátky celou tu dobu stále v Londýně, i když letos v létě po dlouhé době změnil zaměstnavatele a převlékl dres: místo Chelsea nyní chytá za Arsenal.

„Vánoční svátky považuji za nejkrásnější v roce. Vždy se snažím si tuto dobu co nejvíce užít," píše Petr Čech na svém blogu. „Na Štědrý den ovšem býváme bez kapra. Angličané ho nejedí a nikde se neprodává. Když jsem český zvyk poprvé vyprávěl spoluhráčům v kabině, smáli se. Jíst kapry je podle nich prý něco jako jíst psy," doplnil brankář. Místo kapra tedy jeho rodina v Londýně jí o Vánocích řízky s bramborovým salátem. Moc dlouho si ale vánoční pohody s blízkými užívat nemůže, protože anglická fotbalová liga se tradičně hraje i během svátků. „Štědrý den jsem nyní ještě trávil s rodinou, ale už 25. 12. jsme s týmem Arsenalu cestovali do Southamptonu a 26. 12. tam hráli mistrovský zápas," upřesnil Petr Čech. Svátky v Anglii jsou tak pro něj vždy napůl rodinné a napůl pracovní.

Třiatřicetiletý Petr Čech je vzorem pro mnoho mladých chlapců milujících fotbal. Patří mezi nejlepší fotbalové brankáře světa; na klubové úrovni je vítězem Ligy mistrů a na reprezentační držitelem zlaté medaile z mistrovství Evropy do 21 let a bronzové z téhož šampionátu reprezentačních A týmů. V letech 1999 - 2001 chytal za FK Chmel Blšany a byl i oceněn v anketě Nejúspěšnější sportovec okresu Louny, pořádané naším deníkem. Vystupuje skromně a inteligentně.