Žatec, město chmele a piva, se pomalu stává i velmocí filmovou. V rozmezí několika týdnů zažije už druhou světovou premiéru. A hodně se zasměje. Po Požíračích leknínů od žateckých ochotníků se tentokrát fanoušci mohou těšit na další kousek z dílny populární dvojice Brejkdens Bradrs. Lukáš Šimandl a Josef Petráň, mimo jiné autoři dnes už legendární televizní Žatecké prdy a úspěšní účastníci soutěže Československo má talent, přichystali bláznivé komiksové sci-fi Liga nepotřebných.

Bude hrát ve filmu salám Vysočina (nedílná rekvizita dua Brejk-dens Bradrs – pozn. red.)?
Josef Petráň (JP): Určitě.
Lukáš Šimandl (LŠ): Nemůže chybět.

Jak jste se dostali k natočení filmu? Dříve jste točili Žateckou prdu, pak přišla televizní soutěž a vystupování, ale film?
LŠ: Natočit film nás napadlo, kde jinde, než v hospodě. Na stará kolena jsme si to chtěli zkusit. Kluci nás vyhecovali.
JP: Ze staré party, která s námi natáčela už dříve, nebyl jediný negativní ohlas, a tak jsme si řekli, že do natáčení půjdeme.

Liga nepotřebných… Na co se mohou vaši fanoušci těšit?
LŠ: Natočili jsme komiksovou parodii ala Avengers. Sci-fi, neskutečné komiksové sci-fi. Film je o bandě hrdinů, kteří se dají dohromady, všichni jsou samozřejmě ze Žatce, a natřou to grázlovi, který chce Žatec, a pak i ostatní svět, vyhladit.
JP: Největší grázl, nějaký Thoř, chce nastolit socialismus na celém světě. Má kladivo a snaží se najít srp. Žatec je ale proti. Socialismus a sci-fi, myslím, že by to mohla být zajímavá podívaná (směje se)
LŠ: Natočili jsme socialistické sci-fi bez špetky erotiky. Nebo se špetkou? Diváci se mohou těšit na tak amatérské výkony, které ještě určitě neviděli. Víc amatérsky to snad už ani nejde (smích).


Kdy a kde bude premiéra?
JP: Bude určitě v žateckém divadle na podzim. Pravděpodobně v listopadu.
LŠ: Premiéru chceme udělat v hollywoodském stylu. Ať je legrace. Limuzína, koberec, vyhazovači, novináři, nějaká ta strkanice a hlavně samozřejmě i after party.

A potom? Karlovarský filmový festival?
LŠ: Minimálně, určitě pošleme náš film Jirkovi Bartoškovi (smích).

Liga nepotřebných je v krátké době druhý film ze žatecké dílny. I když je z úplně jiného soudku…
JP: Nějak se to sešlo.

Vy ale máte, na rozdíl od ochotníků ze spolku Opera, s kamerou zkušenosti.
LŠ: Je pravda, že jsme dříve v žatecké televizi natáčeli oblíbené pořady. Asi nejúspěšnější byla Žatecká prda.
JP: Pak přišlo období Brejk-dens Bradrs a úspěch v soutěži. Neskutečně jsme si toto období užili, mysleli jsme si, že to bude náš vrchol. Vystoupení máme nasmlouvaná ještě tři roky po soutěži.

Vraťme se k vašemu filmu. Co bylo nejtěžší?
JP: Technicky jsme problém neměli, Lukáš točí, takže je vybavený perfektně. Daleko horší bylo najít čas, sladit všechny dohromady.
LŠ: Třeba při finální bitvě se musely dát dohromady desítky lidí, nebylo to vůbec jednoduché. Každý bral natáčení ale jako koníček, snažil se, takže se to nakonec podařilo.

A co vás naopak nejvíce příjemně překvapilo?
LŠ: Ohromná vstřícnost lidí. Všude nás pustili. Když jsme točili hromadnou scénu na náměstí, přišlo přes sto lidí. Hrozně příjemné natáčení.

Vraťme se tedy k natáčení, jak probíhalo?
LŠ: Scénář jsme psali asi dva měsíce. Spielberg píše třeba dva roky, ale my jsme to ze sebe vytloukli za dva měsíce (smích). Psali jsme po celé republice, po putykách, hlavně ale v Žatci. Hodně jsme se u toho pobavili.
JP: Samotné natáčení pak probíhalo každou neděli od dubna do konce června. Pak už jsme dotáčeli jen drobnosti.
LŠ: Dvanáct natáčecích dní v Žatci plus jeden den v Praze.
JP: Chtěli jsme Žatec opět trochu zpropagovat, zahraje si ve filmu hodně. Myslím, že lidé budou koukat, co jsme udělali například s orlojem.

Premiéra, Karlovy Vary a co potom?
LŠ: To je ještě otevřené.
JP: Uvidíme. Je to pro nás hlavně zábava.
LŠ: Zkusíme film dostat do některých kin a co dál? Uvidíme.

Děkuji za rozhovor.