Měsíc březen patří tradičně všem čtenářům. Knihovny chystají pro návštěvníky různé projekty a novinky. Organizují různá setkání, besedy a soutěže.

Cílem celostátní akce je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani a dát o sobě vědět: Ano, čteme a je nás hodně.

Do kampaně se zapojili i v Žatci. „Připravili jsme vědomostní soutěže pro děti, informační lekce pro základní školy a chybět nebudou pravidelné pohádkové středy v knihovně, či výstavy knih a pasování prvňáčků na čtenáře,“ uvedla ředitelka knihovny Radka Filková.

Nové čtenáře chtějí přilákat na slevu při registraci a čtenářskou amnestii při Dnech otevřených dveří, které se uskuteční v týdnu od 7. do 11. března. V druhé polovině měsíce se podělí o své zážitky z cest Jihovýchodu Spojených států Lenka a Václav Špillarovi.

V Lounech představí novou službu pro čtenáře – elektronickou knihu. Elektronická kniha je přístroj o velikosti menší než papírový formát A5, který je schopný zobrazovat text na několikapalcovém černobílém displeji. „Kromě nespočtu starších českých knih, kde autorský zákon povoluje elektronickou distribuci zdarma, budeme nabízet i řadu titulů současné domácí i světové literatury,“ uvedla ředitelka Dagmar Bahnerová.

Lounští budou číst návštěvníkům

Pro širokou veřejnost připravuje týden plný akcí pod názvem Týden čtení aneb „čtení sluší každému“. Během „čtenářského týdenního maratonu“ budou Lounští číst návštěvníkům knihovny, zároveň bude probíhat fotografický projet, čtenáři mají za úkol vyfotit svou knihovnu, fotografie pak budou vystaveny v prostorách knihovny.

Knihovna dále chystá zajímavé besedy, výtvarný ateliér a cestovatelskou přednášku. Ve středu 2. března seznámí zájemce s tajemství genetiky Daniel Vaněk, který zkoumal masové hroby v Bosně a pracoval na odhalování genetického původu kostí Přemyslovců.

Březen je pro městskou knihovnu o to významnějším, že se stala organizátorem krajské postupové přehlídky uměleckého přednesu a divadel poezie, nejlepší postoupí na Wolkerův Prostějov.