Blížící se prázdniny jsou pro část studentů vítanou možností přivýdělku. Sehnat brigádu ovšem nemusí být jednoduché. „Úřad práce nemá speciální nabídku pracovních míst na letní brigády pro studenty. Náhradu za chybějící zaměstnance na dovolené řeší zaměstnavatelé zástupy pracovníků nebo krátkodobými pracovními poměry studentů z rodin zaměstnanců. Tyto zástupy se většinou dojednávají již před prázdninami,“ uvedl Petr Záhořík, ředitel Úřadu práce v Lounech.

Studenti mohou oslovit přímo samotné firmy. „Nabízíme brigádu ve výrobě. Práce to není složitá, ale je vhodná spíše pro chlapce. Studenti, kterým je více než 18 let pracují i v nočních směnách. Brigádnici se nám již hlásí,“ uvedla Libuše Komlossyová, personalistka lounské společnosti Praga.

Podle Petra Záhoříka však úřad práce eviduje několik pracovních pozic, kde by se studenti mohli uplatnit. „Tak třeba pro středoškoláky nabízí možnost uplatnění T–Mobile Louny. Bez ohledu na kvalifikaci je možné pracovat ve stáčírně lounského pivovaru. Pražská firma hledá pracovníky údržby veřejné zeleně a zajišťuje každodenní bezplatnou dopravu,“ dodal P. Záhořík.

„Nabízíme středoškolákům a vysokoškolákům možnost uplatnění v zákaznickém centru. Ovšem jedná se o dlouhodobější spolupráci. Jelikož je potřeba nováčka zaučit, což trvá měsíc. Není to klasická letní brigáda,“ informovala specialistka řízení lidských zdrojů společnosti společnosti T–Mobile Radka Barcalová. Studentskou brigádu lze najít také v supermarketech. Například řetězec Kaufland nabízí studentům od osmnácti let práci na pokladně.