Další místo, kde se budou moci prohánět in-line bruslaři, vznikne brzy v Žatci. Po loni postavené cyklostezce na levém břehu Ohře a okruhu kolem sportoviště u koupaliště budou moci využívat také zrekonstruovaných cest na pravém břehu řeky. S jejich úpravou počítá projekt regenerace pravého břehu Ohře.

Ten se začal realizovat. Zároveň už projekt doznal první větší změnu - u fotbalového hřiště Slavoje Žatec vznikne víc parkovacích míst, než se původně plánovalo. Nové parkoviště vyroste poblíž zimoviště vodního ptactva, místo dvou desítek míst vznikne parkoviště pro padesátku aut. Změna vyplynula z požadavku fotbalového klubu. Zaznělo to na poslední schůzi žateckých zastupitelů. Se zvýšením počtu parkovacích míst se zvedla také cena celého projektu regenerace. „Nyní odhadujeme, že se částka dostane někam k šesti a půl milionu korun," sdělil Tomáš Trávníček, vedoucí žateckého stavebního úřadu.

Cena by mohla dosáhnout šesti a půl milionu

Zastupitelé Žatce schválili, aby 3,8 milionu korun, které „zbyly" z jiné letošní městské investice, z rekonstrukce vozovky a chodníků v Dukelské ulici, se přesunuly právě na revitalizaci břehu Ohře.

Projekt revitalizace pravého břehu Ohře počítá s úpravami od lávky pro pěší přes Ohři u koupaliště až po Husitské náměstí u železného mostu. „Počítá se s rekonstrukcí cest, revitalizací prostoru zimoviště vodního ptactva, vyřeší se tam i dosud trochu divoké parkování aut. Podél řeky vznikne oddechová zóna," popsal Jan Novotný, místostarosta Žatce.

Zrekonstruované cesty mezi lávkou přes řeku u koupaliště, loděnicí, hřištěm Slavoje, zimovištěm, sportovní halou a Husitským náměstím mají sloužit pro pěší procházky, ale také cyklistům a sportovcům na in-line bruslích. Díky rekonstrukci povrchů cest by měli mít bruslaři v Žatci k dispozici na své projížďky zcela novou trasu v délce přes jeden kilometr. Areál tak naváže na nově postavenou cyklostezku na opačném břehu řeky a bruslařský okruh na sportovišti u koupaliště.

Největší změny se dočká prostor u zimoviště

Současná asfaltová cesta, která vede na pravém břehu řeky od lávky pro pěší, kolem loděnice a fotbalového hřiště Slavoje k prostoru zimoviště, dostane nový povrch. Mezi zimovištěm a hřištěm Slavoje vzniknou nová parkoviště pro přibližně 50 aut, která mají nahradit současné „divoké" parkování na trávě.

Největší změny se dočká prostor od zimoviště, kolem jezu až po sportovní halu. Vzniknout tam má nová asfaltová cesta, která tam dosud není. S automobilovým provozem na ní se ale nepočítá, sloužit má hlavně cyklistům a bruslařům. Souběžně, blíž k řece, vyroste ještě cesta pro pěší a vznikne jakési nábřežní korzo. U zimoviště vznikne ornitologická pozorovatelna s infocentrem. Následně od jezu kolem sportovní haly, dopravního hřiště až k benzínové stanici se plánuje rekonstrukce asfaltového povrchu cesty. Počítá se též s rekonstrukcí cesty pro pěší od benzinové pumpy a autobazaru až na Husitské náměstí.

Nedávno začaly práce na první etapě. Byla vyspravena cesta u lávky, kolem loděnice a také kolem sportovní haly. „Tato první etapa ještě není hotová, bude pokračovat i během prázdnin. Na opravené komunikace ještě přijde souvislá vrstva nového asfaltového povrchu," sdělil žatecký místostarosta. Zbylé dvě etapy jsou nyní ve fázi stavebního řízení, radnice počítá, že se s jejich realizací začne koncem léta.

Bruslaři v Žatci se možná do konce letošního roku dočkají i dalších úseků asfaltové cyklostezky Ohře. Pokud bude město úspěšné se žádostí o dotaci, jeden vyroste směrem k libočanskému jezu a druhý na pravém břehu od železného mostu po silniční most poblíž hlavního vlakového nádraží.