Město Žatec ještě letos postaví na břehu Ohře asfaltovou cyklostezku, kterou budou moci využívat i bruslaři. Bude dlouhá přes jeden kilometr a povede od lávky pro pěší po levém břehu řeky k uhelným skladům v lokalitě Loučky.

Ve čtvrtek 27. června o tom rozhodli zastupitelé. Město získalo dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 2,9 milionu korun. Stát zaplatí 65 procent nákladů na výstavbu. Zastupitelé rozhodli o tom, že město dá zbylých 35 procent.

Cyklostezka má podle projektové dokumentace stát zhruba pět milionů korun. „Je to velká částka. Doufám, že se podaří výběrovým řízením na firmu, která ji bude stavět, cenu snížit. Takto ušetřené peníze by se pak mohly použít na vyspravení cesty pro zahrádkáře u řeky Ohře," řekl zastupitel Milan Pipal. „Podle posledních našich zkušeností by vysoutěžená cena být nižší měla," sdělil místostarosta Jan Novotný. Podle něj musí být cyklostezka podle podmínek dotace postavena ještě letos. „Během července vypíšeme výběrové řízení na firmu a stavět by se mělo začít na podzim," dodal.

Zatím je k dispozici okruh

In-line stezka tak začne sportovcům sloužit až příští rok. Dosud tato aktivita ve městě chyběla. Bruslaři využívali nově postavené silnice mezi rodinnými domy na Kamenném vršku a nebo spíš jezdili do okolních měst. In-line stezky jsou například v Mostě, Chomutově či Lounech v parku na výstavišti.

Letos na jaře bylo u koupaliště otevřeno nové sportoviště, jehož součástí je i asi 400 m dlouhý okruh pro in-line bruslaře. Nová in-line dráha u Ohře má na tento areál navázat a doplnit sportovní vyžití v Žatci. In-line dráha kolem řeky bude součástí páteřní cyklostezky Ohře, která je označena číslem 6. V Žatci má vést po levém břehu řeky, po želeném mostě přejde na opačný břeh. V katastru města se plánuje pět úseků, uvedený úsek s in-line dráhou je prvním z nich.

Kdy se budou stavět další, to je ale zatím nejasné. Stejně tak jako celá cyklostezka Ohře v Ústeckém kraji, kde je dosud hotový jen větší úsek mezi Kadaní a Kláštercem. Oproti tomu je sousední Karlovarský kraj v budování cyklostezky podél Ohře značně dál. Řada úseků je tam již dnes hotová.