Setmělým náměstím se line hudba, okolní střechy pokrývá čerstvý sníh, je příjemný zimní večer. Atmosféra na žateckém náměstí Svobody je jako z filmu. Co chvíli se ozývá ostrý zvuk, když se brusle zařízne do ledu. Před radnicí se totiž prohánějí bruslaři. Ale tentokrát v Žatci nejsou filmaři, jde o skutečnost.

Zatímco jindy je po večerech žatecké náměstí Svobody osiřelé, poslední dva měsíce ožilo díky kluzišti. Bruslit se však bude už jen pár dní, v sobotu proběhne „rozlučkový" maškarní karneval. Úplně naposledy si pak budou zájemci přijít zabruslit ještě v neděli. Příští týden, po skončení nynějších jarních prázdnin, bude kluziště rozebráno a odvezeno.

Lidé mají zájem

„Jsme určitě spokojeni. Na kluziště chodí hodně lidí. Dopoledne ho hojně využívaly školy v rámci tělocviku, odpoledne a večer veřejnost. A chodí hodně. Podařilo se oživit centrum města odpoledne, ale i večer," hodnotí žatecký místostarosta Jaroslav Špička experiment, kdy město nechalo před radnici nainstalovat mobilní kluziště. Poprvé. Ale zdá se, že možná ne naposled - mobilní ledová plocha by se totiž mohla do Žatce vrátit i příští zimní sezonu. „Za vedení města mohu říci, že se o to budeme snažit. Podporujeme myšlenku, aby led byl v Žatci i příště, budeme se o tom snažit přesvědčit i další zastupitele, kteří o tom budou rozhodovat," pokračoval J. Špička.

Je otázkou, pokud by mobilní ledová plocha znovu byla, zda ji opět pronajmout, což přináší větší finanční náklady, nebo zda ji město má rovnou koupit. Podle J. Špičky koupě vyjde zhruba na tři nájmy, navíc by město mohlo volně s kluzištěm disponovat.

Na ledovou plochu na žateckém náměstí mířily stovky lidí. V provozu bylo kluziště denně od 9 do 21 hodin, město si ho pronajalo od soukromé společnosti. Vlastníkem je firma ze severní Moravy.

Vstup v Žatci byl pro lidi celou zimu bezplatný. Led využívalo mnoho rodičů i k výuce bruslení pro jejich potomky. Hlavně v prosinci a na začátku ledna tam odpoledne a v podvečer bylo doslova „narváno". V únoru, jak přibylo světlejších dní a přiblížilo se jaro, sice zájem veřejnosti trochu opadl, lidí bylo méně, ale led je stále využívaný.

Městská kasa má zaplatit milion a půl

A kolik bude mobilní kluziště stát? Pronájem na tři měsíce stojí milion korun. Vodu dostalo město sponzorsky. Zaplatí tedy ještě elektrickou energii a další menší částky. Náklady se odhadují na 200 tisíc korun měsíčně, přesná částka bude známa až po uzavření. Celkem by tedy mělo město zaplatit zhruba 1,6 milionu.

A právě cenu kritizují někteří lidé. Za dva měsíce a malou část prosince se jim cena zdá příliš velká, tvrdí, že by se mohly využít peníze lépe. Že město má dost jiných starostí.

Problémy byly ze začátku provozu také se samotnou ledovou plochou. Původně bylo slíbeno, že led bude sloužit už kolem 10. prosince, ale to se nepodařilo splnit. Bylo totiž příliš teplo a mrazící zařízení nedokázalo vyrobit led, i když původně radnice uváděla, že bruslit půjde až do venkovní teploty plus patnáct stupňů. Jenže to se nepotvrdilo. Led musel více promrznout a prosincové teplo to nedovolilo. Nakonec se začalo bruslit až v závěru roku 2015, přesně 29. prosince. V dalších dnech pak už bylo bruslení bezproblémové, protože začalo mrznout.

Připomeňte si: Na žateckém náměstí se ještě nebruslí. Kvůli počasí

Problémy se čas od času objevily zase při oteplení. Když bylo teplo, stávalo se občas, že se vyvářely větší louže. Pokud ale bylo jen několik stupňů nad nulou, nebo mrzlo, což splňovala většina ledna i února, bruslilo se bez potíží.

Bruslit se nyní bude v Žatci už jen několik dní. Plocha by na náměstí měla fungovat do neděle 6. března, pak bude rozebrána a odvezena. „Rozloučit se" lidé mohou přijít na maškarní karneval, který se na ledě bude konat v sobotu 5. března od 14 hodin. S sebou si vezměte masku, připravena bude také řada zajímavých soutěží.