Pátek 9. října a sobota 10. října rozhodne o tom, kdo na dalších šest let usedne za obvod Louny do Senátu. Z prvního kola voleb postoupili Ivo Trešl z Rakovníka a Vladimír Drápal z Loun. Rozdíl mezi nimi byl velmi těsný, přesně 111 hlasů. Oba jich obdrželi necelých osm tisíc.

GrafikaZdroj: Deník Kdo chce pomýšlet na vítězství, musí hlasů získat víc. I když se očekává všeobecně nižší účast voličů než v prvním kole, vítězný kandidát bude zřejmě potřebovat víc než deset tisíc hlasů. Oba kandidáti v tomto týdnu vystupňovali kampaň na sociálních sítích, mají za sebou několik mítinků ve městech obou okresů Louny i Rakovník.

Lékař rakovnické nemocnice Ivo Trešl se může spolehnout na to, že ho lidé na Rakovnicku zase budou volit. Voličskou baštou Vladimíra Drápala, který se dlouhá léta pohybuje v kulturní sféře, je Lounsko. Důležité bude, na čí stranu se přikloní voliči v největším městě obvodu – v Žatci. Tam skoro třetinu hlasů získala dosavadní senátorka a tamní starostka Zdeňka Hamousová. Jako podstatné se také jeví to, komu dají své hlasy ti, kteří v prvním kole volili neúspěšného kandidáta Milana Rychtaříka. Ten jich obdržel přes sedm tisíc a jen těsně skončil na třetím místě.

Kdo koho podpoří

„Ke druhému kolu senátních voleb půjdu a podpořím Iva Trešla, kterého osobně i pracovně znám. K mému rozhodnutí přispělo také to, že v Žatci je pro nás významným tématem mimo jiné nemocnice,“ sdělila Hamousová. Naopak Milan Rychtařík veřejně nikoho nepodpoří. „Volit půjdu, svého favorita mám,“ řekl.

Senátní volby Louny 1. kolo:

Ivo Trešl (STAN) 20,92% 7 995 hlasů 
Vladimír Drápal (ODS+TOP+KDU+KAN) 20,63% 7 884 hlasů 

Milan Rychtařík (ANO) 19,20% 7 341 
Zdeňka Hamousová (USZ) 10,23% 3 910 
Daniel Pitek (SEN 21) 8,77% 3 352 
Václav Beneš (KSČM) 6,44% 2 462 
Dominik Hanko (SPD) 5,75% 2 201
Zdeněk Pištora T(rikolóra) 4,16% 1 590 
Jaroslav Veselý (Lepší sever) 3,01% 1 153 
Rostislav Domorák (S.cz) 0,85% 327

Trešla budou volit i další neúspěšní kandidáti z okresu Louny do Senátu. „Pan doktor Trešl je odborně zdatný chirurg, který pracuje v regionální nemocnici a dobře ví, že je nutná jejich podpora pro zachování kvalitní lékařské péče,“ sdělil například Václav Beneš. „Senát je o politické práci a politických zkušenostech. Ty pan doktor jako letitý člen rady města má, navíc zkušenosti z komunální politiky jsou v Senátu potřeba jako sůl. A odborník na otázky zdravotnictví, což je jedno z nejpalčivějších témat i v politice, je také k nezaplacení,“ uvedl Zdeněk Pištora.

Za Vladimíra „Lábuse“ Drápala se veřejně postavili například žatecký radní Petr Antoni nebo starosta Loun Pavel Janda. „Senát za poslední měsíce dokázal, že může být hodně důležitý. Jeho šéf sice už nedostane pozvání na oběd na Hrad, ale to je snad i dobře. Dejte Lábusovi silnou podporu od nás doma,“ vyzval Janda.

Chtějí "svého" člověka

Drápala veřejně podpořil současný předseda Senátu Miloš Vystrčil, bývalý mezinárodní fotbalový rozhodčí Radek Příhoda z Loun, ale i další osobnosti tamního veřejného života. Téma, aby Louny měly konečně „svého“ senátora, městem hodně rezonuje.

Ivan Havlíček, historicky první senátor zvolený v roce 1996 za obvod Louny, bydlel v Praze. O šest let později ho vystřídal Miloslav Pelc z Nového Strašecí a v roce 2008 se do Senátu dostal Marcel Chládek z Rakovníka. Před šesti lety se senátorkou stala Zdeňka Hamousová ze Žatce. V sobotu 10. října odpoledne se ukáže, zda další senátor bude z Rakovníka, nebo Loun.