Ústecký kraj udělil společnosti BusMat plus ze Zeměch na Lounsku, která pro něj od roku 2006 zajišťuje autobusovou dopravu na části Žatecka a Lounska, další pokuty.

Zároveň s firmou zahájil jednání o vypovězení smlouvy dohodou.

Pokud k tomu skutečně dojde, budou na linkách v oblasti pravděpodobně jezdit autobusy jiného přepravce.

Krajští radní rozhodli o udělení tří dalších pokut společnosti BusMat plus v celkové výši 15 tisíc korun. Na prohřešky se přišlo při zářijové kontrole spoje na lince Louny – Pnětluky – Kounov. Kontrolorům se nelíbilo odbavování cestujících nebo nedostatky v evidenci vozidel.

Ústecký kraj už dříve společnosti vyměřil za různé prohřešky řadu pokut. Částka dosáhla sumy přesahující čtyři sta tisíc korun. Kvůli opakujícím se prohřeškům chce Ústecký kraj proto firmě vypovědět smlouvu. BusMat plus má ale ještě šanci na nápravu.

Pokud vady odstraní, smlouva zrušena nebude

„Ústecký kraj zahájí jednání o vypovězení smlouvy dohodou. Pokud však při jednáních firma bude trvat na tom, že má zájem pokračovat ve spolupráci a všechny vady odstraní a skutečně se tak stane, smlouva vypovězena nebude,“ sdělil Deníku Jakub Jeřábek, vedoucí oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Ústeckého kraje. „Naše postupy jsou navrhovány právními poradci tak, aby byly v souladu se smlouvou a naším právním řádem a nemohly být v budoucnosti napadeny,“ vysvětlil.

Na autobusy BusMatu plus si v minulých měsících stěžovalo mnoho cestujících a starostů obcí, kterými spoje jezdí. Představitelům Ústeckého kraje dochází trpělivost, jak se firma k problémům s autobusy a zajišťováním spojů staví.

Společnost BusMat plus patří mezi dvanáct dopravců, kteří pro Ústecký kraj zajišťují tzv. základní dopravní obslužnost.

Dluhy, soudy, problémy

V poslední době se dostaly na povrch její finanční dluhy a problémy, které má se svými bývalými zaměstnanci. Ti žalovali u Okresního soudu v Lounech společnost o náhradu mzdy a zrušení výpovědi. Soud dal tento týden za pravdu jedné ze zaměstnankyň a zrušení pracovního poměru ze strany BusMatu plus označil za neplatné. Případ druhého řidiče – žádajícího doplacení dlužné mzdy – byl odročen.

V září krajský soud zamítl insolvenční návrh na BusMat plus. Z jeho rozhodnutí ale vyplývá, že společnost dluží miliony korun za zdravotní a sociální pojištění.