Určitě to znáte. Konečně bydlet ve vlastním. Zařídit si byteček podle svého, nemuset se hádat s domácím, prostě svoboda. I když si vymalujete třeba na fialovo, nikomu to nemůže vadit, protože byt je prostě váš.

Samozřejmě byste šli rádi do nového. Nemusíte nic rekonstruovat, všechno září novotou. Jenže… Ta cena!!!

Nové byty jsou v okrese Louny dvojnásobně drahé oproti starším. Také proto je o ně nulový zájem a žádné se prakticky nestaví.„Pokud by ceny byly stejné, nebo nový třeba jen o dvě stě tisíc dražší, tak bych se samozřejmě rozhodl pro nový. Ale když jsou ceny jako za malý dům, to už je moc. Vítězí tedy starší byt, který se bude pracně rekonstruovat,“ říká Martin Drásta, mladý muž z Loun, který koupi bytu právě řeší.

Prakticky stejně na tom je i Michal Černý ze Žatce „Rozhodl jsem se pro starší byt. Hlavním kritériem výběru byla cena. Nové byty jsou příliš drahé,“ svěřil se.

Rozdíl 700 tisíc korun

Pro příklad pojďme do Žatce. Starší byt 2+1, v klidné lokalitě, velikosti mezi 50 a 60 metry čtverečními tam seženete za 600 až 700 tisíc korun. Nové byty, stejně velké, jsou k dispozici jen nedaleko Tesca, kde je před časem vystavěl soukromý investor. Jenže za novostavbu dáte podle nabídek realitních kanceláří 1,4 milionu korun. Tedy o 700 tisíc korun více.„Takový rozdíl je příliš velký. Kdyby byly ceny srovnatelné, každý by se určitě rozhodl pro nový, ale takhle,“ dodává k cenovým rozdílům Michal Černý.

Kvůli nezájmu o nové byty, díky rozdílu v cenách docela pochopitelnému, odložil investor svůj záměr vystavět ve stejné lokalitě ještě druhý dům. Také při silnici ze Žatce na Holedeč plánoval developer budovat bytové domy, ale z tohoto projektu rovněž sešlo.

Investoři nechtějí stavět

„Mezi investory zájem o bytové domy aktuálně není. Na trhu je dost starších bytů v cenově příznivějších relacích. To je hlavní důvod, proč investoři nechtějí stavět, prostě se jim nové byty nevyplatí. Pak by je neprodali,“ potvrzuje Jan Novotný, místostarosta Žatce. „Ceny starších bytů zatím klesají, naopak nové projekty jsou kvůli vzrůstajícím nákladům dražší a dražší,“ nepředpokládá Novotný brzký obrat.

Ani v dalších městech okresu Louny nové byty nevznikají, zájem je nulový. Jen několik málo jich bylo postaveno v Lounech, ale nejde o žádný velký projekt.Ani v Postoloprtech nebo Podbořanech se nestaví. „Zájem developerů o budování bytových domů není. Máme připravenou lokalitu v Palackého ulici, jsou hotové i projekty, několik let je nabízíme, ale zatím se bohužel nikdo neozval, že by chtěl začít stavět,“ uvádí podbořanský starosta Radek Reindl.

Před časem nabízela podbořanská radnice i bývalé vojenské ubytovny v kasárnách na přebudování na bytové domy. Ani tam zájem nebyl. „Bylo by to drahé. Lidé volí raději starší a levnější byty,“ dokládá Reindl, že právě vysoké ceny jsou hlavním důvodem stagnace výstavby nových bytů v okrese Louny.