Nájemníci ze tří vchodů panelového domu v ulici Černobýla v Žatci udělali dobře, když chodili v hojném počtu sledovat schůze zastupitelstva města, diskutovat se svými volenými zástupci na radnici a také psát četné dopisy. Zastupitelé a úředníci totiž vyhověli jejich vytrvalé snaze a byty jim prodají levněji, než radnice původně požadovala.

Zastupitelé to potvrdili v červnu na schůzi, kde byly desítky obyvatel zmíněného paneláku rovněž přítomny.

Jde o panelový dům se 72 byty, který patřil původně armádě. Ta ho loni bezplatně převedla na město a to chystalo prodej bytů do osobního vlastnictví. Nájemníkům se ale nelíbila částka, za kterou jim město byty nabízelo.

Město totiž mezi ně rozpočítalo částku vyšší, než je obvyklé u jiných panelových domů v Žatci. Armáda v domě před několika lety provedla částečné zateplení fasády a v některých bytech, vybraných podle nejasného klíče, vyměnila okna a zasklila lodžie. Tato investice vyšla na téměř 4,5 milionu korun. Tuto částku město započítalo do účetní hodnoty domu a zvýšilo o ni ceny bytů v domě. Sumu rozpočítalo mezi všechny byty.

Zateplena je mizivá část objektů

Zateplení přitom bylo ale provedeno jen v osmi bytech z celkových dvaasedmdesáti. Nájemníci navíc poukazovali na to, že řada prací byla provedena nekvalitně, do některých bytů začalo zatékat, jinde se objevila plíseň.

„Tyto výtky město řešilo reklamací u dodavatelských firem a ty některé chyby uznaly. Část oprav už byla zajištěna,“ řekla Jana Eisertová, vedoucí majetkového odboru Městského úřadu Žatec.

Město zároveň snížilo částku, o niž předtím „zvedlo“ cenu paneláku – a to ze 4,5 milionu korun na přibližně dva miliony. Tím klesly i ceny jednotlivých bytů. Po tomto zjištění odcházeli nájemníci ze schůze vesměs spokojeni. Předtím jim město nabízelo například byt 3+1 za přibližně 150 tisíc korun, nyní jeho cenu snížilo na částku kolem 80 tisíc.