Německá společnost Canatur chce v podbořanské průmyslové zóně Alpka vyrábět prefabrikáty a izolační hmoty z technického konopí. Zastupitelé nejsou proti, prodej byl však již podruhé odložen.

K prvnímu odložení, v říjnu, došlo z důvodu nedostatečné informovanosti podbořanských zastupitelů o projektu. Na prosincové jednání proto přijeli zástupci německé firmy Canatur, kteří byli připraveni odpovídat na dotazy. Zastupitelé přesto prodej neschválili, i když proti projektu neměli žádné závažné námitky, nebylo totiž komu. „Prodej nebyl schválen, protože továrnu by měla provozovat česká firma a ta ještě nebyla založena. Nemůžeme prodat pozemky někomu, kdo neexistuje,“ řekl na jednání starosta Podbořan Radek Reindl.

Do tří měsíců

Zástupci firmy, která už podobný závod v Německu provozovala, slíbili, že česká společnost bude fungovat do tří měsíců. „Záměr prodeje je schválen a pokud do té doby nepřijde někdo jiný s nabídkou na tyto pozemky, nebude nic bránit prodeji firmě Canatur,“ sdělil starosta.

Město by za pozemky mělo dostat osmnáct milionů korun, kolem pěti milionů však radnice zaplatí za komunikace a sítě. „V továrně by se měly z technického konopí vyrábět prefabrikáty a izolační hmoty pro průmysl a stavebnictví. V současné době jednáme ze zemědělci o dodávkách slámy z konopí, předpokládáme, že se bude pěstovat na ploše 800 hektarů,“ informoval zastupitele Roman Honzík, jednatel společnosti Canatur s tím, že technické konopí se nebude pěstovat na stále stejných polích, ale jako meziplodina. „Technické konopí se bude vkládat vždy jednou za několik let. Dokáže navíc zvýšit výnos následné plodiny až o 15 procent,“ řekl Honzík.

Možné kompenzace a pracovní místa

Výroba je plně ekologická. „Konopná sláma je zpracovávána na kladivových lisech bez jakéhokoliv tepelného zpracování,“ pokračoval zástupce firmy. Dopravu v Podbořanech nový závod příliš nezatíží, přesto je firma ochotna jednat o kompenzacích. „Surovinu budeme dovážet po komunikacích od Hluban, ze závodu ročně odjede přibližně 550 nákladních automobilů. O kompenzacích za zvýšení dopravy jsme se ještě nebavili, ale jsme na to připraveni,“ slíbil Roman Honzík.

V továrně by mělo najít zaměstnání 75 lidí, hledat se budou zaměstnanci se základním i vysokoškolským vzděláním. „Pro dělníky, přibližně šedesát, bude dostačující základní vzdělání, dalších asi patnáct lidí bude management,“ dodal Honzík.

Pokud německá firma do průmyslové zóny Alpka přijde, bude již zóna téměř zaplněna. Další zájemce o podnikání v Podbořanech bude již radnice směřovat do areálu kasáren.

Firma chce v Podbořanech zpracovávat konopí