Canisterapie, léčebná metoda s využitím psů, je v kadaňském Domově pro seniory aktivitou ustálenou; terapie, při níž účinkují psí šampioni, ověnčení medailemi, je ale přece jen záležitostí docela výjimečnou.

Smečka kólií se pyšní spoustou titulů

Žatecká chovatelka Tereza Matoušková jedno takové setkání umožnila. Přijala pozvání a představila seniorům svou „smečku" kólií, oceňovanou na tuzemských i světových výstavních pódiích tituly nejcennějšími. Psí hvězdy - Gary, Spotty, Ajdy, Gemini a Sandy - se na rozdíl od některých dvounohých VIP nijak „neupejpaly" a téměř okamžitě daly najevo svoji náklonnost a přátelství.

„Canisterapeutky k nám se svými psími pomocníky chodí pravidelně, naši klienti se vídávají s kólií Emou a borderkolií Bonnie. Nynější setkání ale bylo přece jen trochu odlišné. Více psů, větší rozruch, hodně aktivity," říká ředitelka zařízení Lenka Raadová a přidává jednu zajímavost: „Zvířata jako taková jsou mezi klienty velmi oblíbená, proto se snažíme o jejich pestrost a různorodost. Chodí k nám koně, představujeme různé druhy plazů, měli jsme zde opeřené dravce, slona… A když se vrátím k psům, o jejich popularitě, dá-li se to tak říci, svědčí výsledky nedávné ankety, ve které získali téměř maximální skóre."