Velká hranice, často program pro děti, později pro dospělé, ale hlavně oheň a planoucí figurína. Opékání buřtů a nemálo alkoholu. Tak každoročně vypadá poslední dubnová noc, zvaná Filipojakubská, Valpružina, Beltine, zkrátka pálení čarodějnic. Nejinak tomu bude i letos v noci ze 30. dubna na 1. května.

Zábavu si můžete užít na desítkách míst v regionu, městech i obcích. Přinášíme přehled několika z nich. Pokud víte o nějaké další skvělé akci, napište nám. Použít můžete třeba rovnou diskusi pod tímto článkem.

Žatec
náměstí Svobody a letní kino
Zahájení v 16.30 hodin u radnice, v 17.10 vyrazí průvod čarodějnic z náměstí Svobody do letního kina. Soutěže, opékání buřtů, různá vystoupení. V 18.30 zapálení vatry, poté hudební produkce, například Jakub Machulda. (více na stránce pořadatelů)

Louny
letní cvičiště
Začátek ve 14 hodin, ukázky modelářů, hasičů, historický šerm, soutěže pro děti. Zapálení vatry je v plánu zhruba na 19.30 hodin. Koncerty AC/DC Revival a Tři ségry Banditos. (více na stránce pořadatelů)

Podbořany
za TJ Tatran
Čarodějnická zábava vypukne už v sobotu! Účastníci se sejdou na 16. hodinu, následovat budou soutěže a hry pro děti. Upálení čarodějnice je v plánu na 17.30 hodin. (více na stránce pořadatelů)

Postoloprty
Akce pro děti se má uskutečnit mezi 17. a 19. hodinou. Na programu je pohádka, dětská diskotéka, opékání buřtů a samozřejmě pálení čarodějnice. (více na stránce pořadatelů)

Kryry:
Kulturní dům
Začátek v 16.30 hodin průvodem čarodějnic od KD Kryry, po celé odpoledne hudební produkce. Ve 22 hodin ohňostroj. V rámci 18. Svátku dobré nálady. (více na stránce pořadatelů)

Kde se také bude slavit:
Panenský Týnec, u sokolovny. V neděli od 17, zapálení ohně v 18.30 hodin.
Dobroměřice, hasičská zbrojnice. V sobotu od 15.30 hodin.
Lenešice, před sokolovnou. V sobotu od 15 hodin.
Vrch Červeňák u Dobroměřic. V neděli od 17 hodin.

U ohně buďte obezřetní

close Ilustrační snímek info Zdroj: Deník zoom_in Pálení čarodějnic, kombinace otevřeného ohně a často množství alkoholu, nebo jen obyčejná nedbalost a nepozornost, bývají každoročně ale také zdrojem řady průšvihů. Od poničení majetku až po různá zranění. Před riziky pravidelně varují především hasiči.

Jaké jsou tedy základní zásady bezpečnosti? Kolem vatry by měl být dostatek prostoru, aby oheň nemohl třeba při závanu větru přeskočit. Pálení také přísluší pouze dospělé osobě, podle Lukáše Marvana, mluvčího HZS Ústeckého kraje, je vhodný dohled třeba místní jednotky dobrovolných hasičů. Ti ostatně tyto akce na mnoha místech přímo pořádají. „Je dobré pálení předem ohlásit na Krajské operační středisko HZS Ústeckého kraje pomocí jednoduchého formuláře na webových stránkách www.hzsoul.cz (paleni.izscr.cz)," radí Marvan. Naopak varuje před používáním různých hořlavin, třeba pro lepší zažehnutí ohně. Důležité je také po akci oheň důkladně uhasit a následně kontrolovat, že se znovu nerozhořel. Hasiči doporučují dohled nejméně osm hodin.

Proč pálíme čarodějnice?Jde o velmi starý lidový zvyk, rozšířený zejména v Evropě. V noci z 30. dubna na 1. května se lidé scházejí u zapálených ohňů, původně šlo o pálení starého klestí a dalšího nepořádku z pozemků uklizených po zimě. Zároveň se oslavuje příchod jara. Někde je zvykem stavění májky. V řadě pověr je zapalování ohňů očistným rituálem a také ochranou před zlými duchy a démony, až později konkrétně čarodějnicemi. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Filipojakubská noc byla pokládána za magickou, lidé věřili, že se otevírají různé jeskyně a podzemní sluje s poklady. Není bez zajímavosti, že jedním z hlavních poselství byla zřejmě také oslava plodnosti.

Termín koresponduje s keltským svátkem Beltain (či Beltine). I v tomto případě je hlavním motivem oslava příchodu jara a tepla, zrození, a lidé se připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli. Slaví se jako protipól Samhainu (Halloweenu), přesně po půl roce. Oheň měl symbolicky očistit lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. V domácích krbech se ohně uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.

zdroj: Wikipedia.org