Zatímco v Žatci 1 GJ tepla zákazníka vyjde od 720 do 810 korun včetně DPH podle sazby vyplývající ze způsobu připojení, v Lounech zaplatí podle aktuálního ceníku 1650 korun, v případě účasti ve věrnostním programu 1452 korun.

K dramatickému nárůstu cen tepla došlo v Lounech na přelomu roku. Tamní provozovatel centrálního vytápění, společnost Energie Holding, zdražila o polovinu. Devadesát procent zákazníků v Lounech je zapojeno do věrnostního programu, těm se cena zvedla z 984 na zmíněných 1452 korun.

Na teplu od společnosti Energie Holding jsou závislé necelé čtyři tisíce domácností v Lounech ve 130 bytových a rodinných domech. Citelné zdražení, také zhruba o polovinu, zažily přitom už v roce 2022. Tehdy cena stoupla na zmíněných 984 korun z částky 639 korun.

Důvodem pro dramatické zdražování tepla v Lounech jsou ceny zemního plynu, který pálí tamní kotelny.

Letos zamířilo teplo k zákazníkům v Lounech o 17 dní později než v roce 2022, radiátory se začaly zahřívat 6. října.

V Žatci jsou ceny tepla pro rok 2023 také vyšší než v předešlých letech, zdražení nebylo ale tak dramatické. Například v roce 2021 platili lidé v panelových domech bez předávacích stanic 587 korun a loni 599 korun, letos to je 736 korun. V Žatci se teplo vyrábí z biomasy a uhlí.

Letošní topnou sezonu v Žatci ovlivní požár biomasové kotelny, ke kterému došlo letos v květnu. Zasažený kotel začne znovu fungovat zřejmě až na podzim 2024, zastoupí ho zatím záložní zdroj. „Lidé v Žatci se o dodávky tepla a teplé vody nemusí obávat. Teplo bude, použijeme záložní kapacity. Máme zajištěné záložní zdroje,“ ujistil ředitel Žatecké teplárenské Pavel Jonáš.

Požár by se žateckých domácností neměl nijak dotknout. „Není důvod, aby se kvůli požáru měnila cena tepla,“ dodal v závěru léta Pavel Jonáš.