Čtyři historicky cenné památky v Žatci by se měly v nejbližších měsících začít opravovat. Jde o synagogu, radnici, Mederův dům na náměstí 5. května a budovu na rohu Žižkova náměstí a Horovy ulice. Na obnovy objektů přišly přísliby dotací v celkové výši přes 100 milionů korun. Probíhají nebo brzy začnou výběrová řízení na firmy, které náročné stavební práce provedou. Pokud nenastanou komplikace, některé památky se začnou opravovat ještě letos.

V případě Mederova domu a budovy na Žižkově náměstí výběrová řízení běží. „Po náročných přípravách jsme zahájili výběrové řízení formou veřejné zakázky na stavební firmu, která zrealizuje stavební fázi obnovy domu. Zájemci se mohou hlásit do 15. srpna,“ sdělil předseda Spolku Mederova domu Petr Antoni.

Z významného středověkého domu na náměstí 5. května po desítkách let chátrání zbyly prakticky jen ruiny. Spolek získal na jeho obnovu dotaci ve výši 23 milionů korun, náklady na opravu a vybavení jsou vyčíslené na 24 milionů.

„V objektu plánujeme vznik malého muzea. Expozice připomene stavební historii objektu, ale také Mederovu rodinu, která ho koupila v roce 1919. Zahrnovat bude jak dobové dokumenty, tak interaktivní prvky,“ vysvětlil Antoni.

Muzeum má vzniknout také v domě na zmíněném rohu Žižkova náměstí a Horovy ulice. Ten vlastní společnost Žatecký pivovar. „V současné době je zveřejněna opakovaná výzva k podání nabídek na stavební práce, lhůta je do 13. srpna,“ sdělila Jana Eisertová ze Žateckého pivovaru.

I v tomto případě platí, že pokud se podaří najít firmu, která práce provede, rekonstrukce by mohla začít ještě letos. Žatecký pivovar chce historický dům ve svém sousedství zrekonstruovat a přeměnit na muzeum pivovarnictví. Náklady jsou vyčíslené na 15 milionů korun a i v tomto případě by většinu měla pokrýt dotace.

Výběrové řízení na celkovou rekonstrukci synagogy a sousedního rabinátu připravuje také jejich majitel Daniel Černý z Chomutova. „Zpracováváme podklady pro výběrové řízení, které bychom chtěli do konce roku vypsat,“ sdělil. Celková obnova památek má vyjít na 56 milionů korun, výše dotace činí 47 milionů.

„V plánu je částečná oprava střech, rekonstrukce vnější fasády včetně oken a obnova vnitřních prostor. Chtěl bych v synagoze vytvořit multifunkční kulturní prostor s muzeem židovství na Žatecku,“ vysvětlil Daniel Černý. V nově zrekonstruované synagoze chce dál pořádat výstavy, koncerty a interaktivní projekce.

Také město Žatec připravuje výběrové řízení na rekonstrukci radnice za 40 milionů korun. Vyhlášené by mělo být během pár týdnů. Práce by mohly začít letos.

I v radnici má vzniknout malé muzeum či spíše výstavní prostor. „Plány s ostatními koordinujeme. Chceme, aby nabídka nově vzniklých muzeí byla atraktivní a vhodně se doplňovala,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová.