S prvními teplými dny, četnými procházkami a ještě nízkou vegetací na počátku jara se objevil tradiční každoroční fenomén české společnosti: všude odkrytá neskutečná špína, nepořádek a tuny odpadků, poházených jen tak v přírodě na zemi mezi stromy či keři.

Nové obrovské černé skládky objevili v těchto dnech například strážníci Městské policie Louny nebo mladí aktivisté v Žatci. 

„Naši strážníci odchytávali volně pobíhajícího psa a při tom narazili na novou velkou černou skládku na bývalé komunikaci mezi Louny a Zeměchy. Provedli fotodokumentaci a věc ohlásili městskému úřadu, který bude zajišťovat odstranění skládky," uvedl Miloslav Malý, zástupce ředitele Městské policie Louny.

Nebezpečné chemikálie

Další skládka byla ohlášena Městskému úřadu v Žatci. „Ohlásil jsem ji radnici i městské policii. Jde o lokalitu Bufo pod Písečnou a Malínskou ulicí. Je tam doslova obludné množství odpadu všeho druhu od pytlů s nepořádkem přes staré spotřebiče až po nebezpečné chemikálie. Samozřejmě nechybějí stovky PET lahví, roztrhané igelitové plachty zamotané v křoviskách atd. Dříve chráněná přírodní lokalita Bufo, kam chodila řada lidí ráda na procházky, je v dezolátním stavu a topí se pod náporem nekončícího přílivu odpadků," uvedl Radek Holodňák, student ze Žatce.

Právě on je jeden z mála lidí, kteří jen nelamentují, ale dokážou osobně přiložit ruku k dílu. Na konci března společně s kamarády uspořádali úklidovou akci dobrovolníků v jiné části města a vysbírali odpadky na břehu Ohře v lokalitě v Ráji (čtěte zde).

Pátrání po pachateli je problematické

A kdo zjištěné skládky uklízí? V devadesáti procentech případů to jsou majitelé pozemků. Obvykle města či obce, nebo například i Lesy České republiky, neboť skládky se většinou objevují na veřejných, nikoli soukromých pozemcích. Viník - původce skládky - uklízí jen tehdy, pokud se ho podaří vypátrat. Případně se po něm vymáhají náklady za už provedený úklid.

„Je pravda, že pokud nejsou mezi vyhozenými věcmi nějaké listiny, složenky nebo jiné předměty, ze kterých by šel identifikovat viník, pak se původce skládky velmi těžko zjišťuje," řekla už dříve Kateřina Podaná, která řadu let pracovala na odboru životního prostředí Městského úřadu Žatec. „Pokud se skutečný viník nezjistí, přechází povinnost úklidu na vlastníka pozemku," potvrdila.