Plakáty vylepované na nepovolených místech hyzdí město Louny. Na území Loun je umístěno 14 válců a jedenáct plakátovacích ploch. Ale i přesto poměrně často strážníci nacházejí v ulicích města načerno vylepené plakáty. Sice je strhnou, ale plakáty se tam brzy objeví znovu.

„Nejčastěji jsou polepovány elektrické rozvodové skříně, ploty, vrata, různě stavební buňky. Strážníci v některé dny objeví dva až tři takové plakáty, jindy žádný. V průměru je to až deset plakátů týdně,“ uvedl Miloslav Malý, zástupce ředitele městských strážníků v Lounech.

Město o problému ví a chystá se autorům černý výlep ztížit. „V současné době jednáme o možnosti provést speciální nátěr na elektrických rozvaděčích, zatím na devíti vytipovaných objektech ve vlastnictví města,“ informovala Miloslava Kalivodová, vedoucí odboru místního hospodářství Městského úřadu Louny. Na takto ošetřených plochách by neměly plakáty držet.

Lepiče by museli přistihnout

Boj s černým výlepem by se dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Pokud totiž strážníci nebo státní policie nechytne toho, kdo černý výlep provádí, přímo při činu, je prakticky nepostižitelný. Pouze v případě, že je nachytán při činu, může být s ním zahájeno správní řízení podle přestupkového zákona. Organizátoři akcí, na které plakáty zvou, jsou v tomto případě nepostižitelní.

“V případě, že pachatele přistihneme při černém výlepu, může mu strážník udělit blokovou pokutu do jednoho tisíce korun. To se ale příliš nedaří, pokud si vzpomínám, lepiče se nám podařilo chytit dvakrát, a to zhruba před rokem a půl,“ dodal M. Malý.

Město platí za odstranění černého výlepu až 1 500 korun měsíčně. „Se správcem plakátovacích ploch jsme sestavili seznam nejvíce polepovaných objektů, ze kterých jsou třikrát týdně odstraňovány černé výlepy. Bohužel se černý výlep stále objevuje i na nových objektech,“ doplnila M. Kalivodová.