Vojáci z deseti členských států NATO v těchto dnech nacvičují ochranu vzdušného prostoru nad Evropou. Taktické cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany s názvem Tobruq Legacy 2017 souběžně probíhá na území České republiky, Litvy a Rumunska. V Česku se cvičí hlavně ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách na hranicích Ústeckého a Karlovarského kraje.

Celkem se cvičení účastní více než 1700 vojáků z České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Spojeného království a USA.

Přímo na českém území cvičí téměř pět set vojáků z šesti aliančních států (ČR, Litvy, Maďarska, Slovenska, Spojeného království a USA). Většina jednotek je rozmístěna ve vojenském prostoru Hradiště.

Velí Američané

„Jedná se o třetí ročník cvičení, jehož cílem je prohloubit spolupráci jednotek protivzdušné obrany z několika aliančních zemí při ochraně vzdušného prostoru. Podobné cvičení proběhlo již v roce 2015 na území České republiky a o rok později na Slovensku. Pokaždé jej řídili vojáci toho státu, ve kterém se výcvik konal. V letošním roce se vedení ujali příslušníci ozbrojených sil USA,“ přiblížila kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, jenž na cvičení českou armádu zastupuje.

Vzdušný prostor nad Doupovskými horami tak v těchto dnech střeží široké spektrum protiletadlových systémů. Čeští vojáci cvičí s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70 a S-10M. Slováci se do cvičení zapojili s protiletadlovými komplety Igla, Maďaři s komplety Mistral a Američané se systémy Avenger. Litevci používají obdobně jako Češi protiletadlové systémy RBS-70. Výcvik vyvrcholí příští týden bojovými střelbami z protiletadlových raketových kompletů velmi krátkého dosahu právě na Doupově.