V letošním roce si připomínáme výročí 40 let od zřízení Chráněné krajinné oblasti České středohoří, která je svou celkovou rozlohou 1.063 km2 druhou největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice.

close Unikátní kamenná slunce v Hnojnicích na Libčevesku info Zdroj: Martin Ježek zoom_in Na Lounsko zasahuje CHKO České středohoří svým jihozápadním okrajem, ve kterém se nachází několik velmi cenných maloplošných chráněných území národní přírodní rezervace Oblík a Raná, národní přírodní památka Kamenná slunce, přírodní rezervace Číčov a přírodní památky Tobiášův vrch a Třtěnské stráně.

Rarita

Lounské středohoří má výrazný krajinný reliéf s čedičovými vrchy a je raritou v celé střední Evropě. Díky geologickým poměrům a teplému suchému klimatu se zde můžeme setkat s celou řadou vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Typicky vyvinuté stepi v této části Českého středohoří mají obdobu jen na jižní Moravě a jižním Slovensku. Řada zjištěných druhů rostlin je příbuzná se stepními porosty teplých oblastí středního Ruska.

V Lounském středohoří probíhá od roku 2011 projekt LIFE +, který je zaměřen na ochranu mezinárodně významných stepních společenstev. V rámci tohoto projektu je zajišťována péče o stepní biotopy s využitím tradičních způsobů obhospodařování, mezi které patří hlavně pastva ovcí a koz, kosení porostů, odstraňování křovin a nepůvodních druhů dřevin a obnova ovocných sadů.

Připomeňte si: Na Lounsku začíná záchrana vzácných stepí ve Středohoří

Oblastní muzeum v Lounech připravilo ke 40. výročí zřízení CHKO ČS celou řadu akcí. V červnu proběhla exkurze na ekologicky hospodařící statek pod Oblíkem. V současné době je v muzeu možné navštívit fotografickou výstavu Obojživelníci ve svém živlu a uskuteční se ještě několik odborných přednášek o přírodě Českého středohoří.

V letošním roce bude také v muzeu otevřena nová stálá expozice Stepi Lounského středohoří a projekt LIFE +. Na muzejní akce jsou všichni zájemci srdečně zváni.

Zdeněk Klouček,
Oblastní muzeum Louny