Pohoda, úsměvy, nějaké ty dobroty, vůně svařáčku, na chvilku žádné starosti, jen zpěv a radost, prostě pravá a příjemná vánoční atmosféra vládla na již tradiční akci Česko zpívá koledy. Více než tři stovky lidí si s Deníkem zazpívaly 14. prosince v lounské knihovně, zapěli si ale také lidé v Žatci, Podbořanech, Cítolibech, Lenešicích, v Měcholupech, Lubenci nebo Petrohradě. Celkem se v regionu zapojilo přes tisíc hlasů.

„Nesem vám noviny, poslouchejte, z betlémské krajiny…" neslo se atriem lounské knihovny, tamní sbor čítal přes tři stovky hlasů. Zpívali všichni, dětský sbor i příchozí. Rodiče, babičky, dědečkové, ale i další, kteří měli jen chuť nasát vánoční atmosféru. Pokračovalo se písní Narodil se Kristus Pán, pak přišla na řadu velmi oblíbená koleda Půjdem spolu do Betléma.

Uklidňující zastavení

„Moc pěkné. Zpívám moc ráda, koledy vždycky zpíváme s našima. Ale tady si také zazpívám," radovala se malá Eliška mezi vánočními písněmi. A stihla mezitím ukusovat i čokoládu, kterou dostala při příchodu. Její maminka zase upíjela svařák a ochutnávala další dobroty. „Pěkná akce. V tom vánočním shonu je to takové uklidňující zastavení," chválila akci Česko zpívá koledy i Magda Lacinová z Loun, která se přišla podívat náhodou.

Ale rychle se pokračovalo, koleda střídala koledu. Veselá atmosféra byla i na dalších místech, všude se začalo zpívat zároveň, s úderem osmnácté hodiny, takže i tam přišla pak řada na píseň Pásli ovce valaši a nakonec na Vánoce, Vánoce přicházejí. Celkem se zapojilo v okrese Louny zhruba tisíc sto lidí.

„To už je konec? Tak brzy," ptala se trochu zklamaně holčička, čerstvě školou povinná, když se akce v Lounech chýlila po více než hodině ke svému závěru. Pro tentokrát ano, ale zase za rok budete s Deníkem zpívat koledy znovu. Už teď se těšíme.

Bezmála 50 lidí v Lubenci

Milou příležitost k setkání si nenechali ujít ani v Lubenci na Podbořansku.  "Sešlo se 46 lidí, což je na naši vesnici dost úspěch," usmívala se Jana Michalcová.

Skvěle si akci užili také v Měcholupech na Žatecku, kde se zpívalo v místní základní škole. Podle organizátorů se tam naráz rozezněly hlasy asi 140 zpěváků. 

Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích na Lounsku zaplnilo při této výjimečné akci zhruba šest desítek lidí. "Atmosféra byla příjemná. Přidali jsme ještě tři vánoční písně a protože se všem ještě chtělo zpívat, zopakovali jsme je," uvedla Jana Ledvinová, ředitelka místní základní školy.  

V Místní knihovně Cítoliby si pod vedením knihovnice Růženky Horákové zazpívalo koledy 11 účastníků. V ZŠ a MŠ Petrohrad na Podbořansku se do akce Česko zpívá koledy zapojilo 21 dětí a dospělých. Dalších zhruba 45 hlasů se rozeznělo v DPS Podbořany, kde nechyběl ani místní starosta Radek Reindl. "Děkujeme, že tento skvělý nápad našel své Čechy a naše koledy se rozeznívají v naší krásné zemi. Krásný zážitek," komentovala akci Ivana Sýkorová.

Přes 400 zpěváků přišlo v Žatci

Před ZŠ a MŠ Jižní v Žatci se ve středu večer sešlo 405 dětí, rodičů a učitelů. Společné zpívání se hodně líbilo.