Parádní zážitky zatím sbírá čtveřice dobrodruhů z Loun, kteří v těchto dnech objíždějí Baltské moře. V úterý 3. července večer překročili ve Finsku severní polární kruh a míří dál, blíž a blíž k severnímu pólu.

Za partu o situaci informovala Petra Ullmannová. „Dnes ve 21 hodin českého času jsme překročili polární kruh. Zažili jsme poprvé půlnoční slunce a také poprvé potkali soby na silnici," napsala v krátké zprávě. Je z ní patrné nadšení, které putování na vlastní pěst po severních zemích vyvolává. Poznámka o českém čase je podstatná, protože ve Finsku, kde se nyní nacházejí, je o hodinu více.

Logo expediceCestovatelé překročili severní polární kruh nedaleko zhruba šedesátitisícového města Rovaniemi, které je této pomyslné hranici velmi blízko. Na tachometru měli přesně 2626 ujetých kilometrů. Město s řadou připojených obcí leží na soutoku řek Kemi a Ounas. Jedna z vesnic je podle některých kultur domovem Santa Clause, kterou podnikavci kvůli turistům skutečně vybudovali. "Leží asi 8 kilometrů severovýchodně od Rovaniemi a asi 2 km od tamního letiště," zmiňuje internetová encyklopedie Wikipedia. "To ale rozhodně není důvod, proč tam míříme. Spíš naopak důvod rychle pokračovat," zdůraznili cestovatelé se smíchem před odjezdem.

Severní polární kruh je pomyslná kružnice na severní polokouli, která protíná všechna nejjižnější místa, z nichž lze vidět Slunce po celých 24 hodin – v době letního slunovratu zkrátka nezapadne. Naopak při zimním slunovratu vůbec nevyjde nad obzor. Čtveřice z Loun tak vůbec poprvé zažila noc se slunečními paprsky. „Je tu celou noc světlo jako v šest hodin odpoledne u nás. Nejsme na to samozřejmě zvyklí, tak noční a denní režim přizpůsobujeme podle potřeb. Je to prima," shrnula Petra.

Nyní expedice míří dále na sever až k Nordkappu – oblasti, považované za nejsevernější místo Evropy. Ta je „pouhých" dva tisíce kilometrů od severního pólu.