V posledních dnech dvěma mladým dívkám a dvěma chlapcům počasí příliš nepřeje, a to zejména s ohledem na to, co mají v plánu nyní. „Kopce jsou v mracích, není to vůbec ideální, ale i tak se o zdolání Galdhøpiggen pokusíme," napsala Petra Ullmannová přímo ze stanu pod norskou horou.

Galdhøpiggen je s 2469 metry nejvyšší horou Norska a zároveň celé Skandinávie. Podle zkušeností uživatelů internetové encyklopedie Wikipedia není výstup na vrchol nijak extrémně náročný. „Z Juvasshytta (1850 m) trvá přibližně čtyři hodiny podle podmínek a zdatnosti, sestup kolem dvou hodin. Z vrcholu lze pozorovat oblast o rozloze 35 000 kilometrů čtverečních," uvádí Wikipedia. Jestli si ale tento výhled užijí i Louňané, je právě kvůli počasí otázkou. Navíc budou muset postupovat opatrně, protože i když je Galdhøpiggen turisty velmi oblíbeným cílem, i tam hrozí nebezpečí pádu do trhlin. Proto většina expedic horu zdolává s průvodci a navázána na laně.

Logo expediceZa sebou už má výprava ale další unikátní zážitek, a to Trollstigen, česky Trolí stezku, v norské obci Rauma. Jde o vskutku úchvatný úsek cesty. „Tvoří ho 11 serpentin v závěru údolí Isterdalen. Cesta stoupá po svahu skalního masívu od hladiny moře až do výšky 800 metrů," popisuje Wikipedia. Na vrcholu stezky je vyhlídková plošina, z které lze přehlédnout celou tuto zajímavost včetně vodopádu Stigfossen.

Na své cestě si milovníci přírody a cestování už vyzkoušeli i rybolov v jednom z fjordů. „Nic jsme ale nechytili," dodává beze smutku Petra.