Letošní vánoční projekt s názvem Plníme přání vynesl osmi azylovým domům v České republice 1 269 264 korun. Postarali se o to zaměstnanci Skupiny ČEZ, kteří na pomoc potřebným přispěli celkovou částkou 634 632 korun, již ve finále Nadace ČEZ ještě zdvojnásobila.

Oblastní charita v Ústí nad Labem tak získala pro svůj Dům Samaritán 141 429 korun. Symbolický šek na tuto částku předal těsně před vánočními svátky ředitelce charity Michaele Klapkové Ozomové za všechny energetiky Miroslav Krpec, ředitel Elektrárny Mělník a Teplárny Trmice, který bydlí v Postoloprtech a řadu let tam působil i v zastupitelstvu města.

Jsme rádi za každou pomoc, říká ředitelka

„Jsme rádi za každou finanční pomoc, proto jsme se do projektu přihlásili. V Domě Samaritán provozujeme azylový dům pro muže a ženy, noclehárnu pro muže a nízkoprahové denní centrum pro dospělé. Finanční dar zaměstnanců Skupiny ČEZ rozdělíme na dvě části. První poslouží k nákupu vybavení našeho terénního týmu, který jednou týdně vyráží ven mezi ty, kteří nemají přístřeší a prakticky ho ani trvale nevyhledávají. Proto pro ně rovněž připravíme základní zdravotnické a potravinové balíčky," říká Michaela Klapková Ozomová.

Jak dále ředitelka ústecké oblastní charity uvedla, druhou část peněz proinvestují přímo v azylovém domě. „Nutně potřebujeme zrekonstruovat kuchyňky a sociální zařízení pro muže."

„Zaměstnanci Skupiny ČEZ každoročně před vánočními svátky pomáhají potřebným. Zaměření dobrovolné finanční pomoci, kterou následně Nadace ČEZ zdvojnásobí, je vždy různé. Letos padlo rozhodnutí, že v regionech, kde působíme, podpoříme azylové domy. Jsem rád, že jsem mohl jménem všech, co přispěli, předat Oblastní charitě v Ústí nad Labem symbolický šek. Myslím, že je to pěkný vánoční dárek pro její klienty. Hlavně pro ty, co budou nuceni trávit zimní nečas venku," uvedl Miroslav Krpec, ředitel Elektrárny Mělník a Teplárny Trmice.

V letošním roce byl projekt Plníme přání, myslíme na druhé v rámci Skupiny ČEZ velmi pestrý. Proběhly trhy chráněných dílen před Vánoci, ale i jarními velikonočními svátky.

Pozvání k prodeji výrobků, na jejichž výrobě se podílejí hendikepovaní, přijalo na třicet dílen. Výtěžek z vánočních Trhů chráněných dílen činil 427.465 korun. Společně s velikonočními se částka vyšplhala 585 710 korun. V rámci předvánoční pomoci se pak mezi nimi podařilo vybrat výše uvedených 634 632 korunu doplněné Nadací ČEZ o stejně vysokou částku.

Ota Schnepp