ČEZ chce v Počeradech postavit nový blok, aby mohla vyrábět elektřinu i v dalších desetiletích. Pro realizaci tohoto projektu ale nemá zajištěny dodávky uhlí od MUS. Obě společnosti uzavřely před dvěma lety dohodu o dlouhodobých dodávkách uhlí pro elektrárnu v Počeradech, jednání o konkrétní podobě smlouvy ale letos v červnu zkrachovala.
„Protože skupina Czech Coal, která vlastní MUS, odmítá dostát svému závazku z dohody o spolupráci z roku 2005, obrátil se v letos v červnu ČEZ na soud, aby dlouhodobou kupní smlouvu potvrdil. V pondělí ČEZ tuto žalobu rozšířil o požadavek na náhradu škody, která ČEZ vznikne pro případ, že přes podanou žalobu k uzavření dlouhodobé kupní smlouvy nedojde. Škoda, která je takto nárokovaná, byla společností Deloitte vyčíslena na 22 miliard korun,“ uvedl Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.
ČEZ podal druhou žalobu na Mosteckou uhelnou
Škoda podle Kříže odpovídá zisku, o který ČEZ přijde, když nebude moci v Počeradech elektrárnu postavit. ČEZ zároveň podal druhou žalobu na MUS, kterou se domáhá náhrady škod údajně už vzniklých. „Jde o částku v řádu desítek milionů korun spojených především s náklady na právní a poradenské služby,“ sdělil L. Kříž.
Mostecká uhelná opodstatněnost žalob odmítá. „Považujeme je za neopodstatněné, dostáli jsme všem svým závazkům vůči ČEZ,“ uvedl mluvčí společnosti Radek Stavěl. Mostecká uhelná navíc jedná o stavbě vlastní elektrárny s německým konkurentem ČEZ, koncernem E.ON. Pokud by tento projekt realizovala a nebudou prolomeny těžební limity, pro elektrárnu ČEZ v Počeradech by už uhlí pravděpodobně nezbylo. V Elektrárně Počerady vyrábí nyní elektřinu pět 200 MW bloků. I přes modernizace jejich životnost skončí zhruba kolem roku 2015.
ČEZ je chce nahradit jedním, popřípadně dvěma novými 660 MW bloky. Ve hře je ještě rozsáhlá rekonstrukce několika současných bloků. „Neustále provádíme analýzy, co je z tržního, ekonomického i ekologického hlediska to nejlepší. Tím se projekt modernizace Elektrárny Počerady stále upřesňuje. Například v případě Elektrárny Prunéřov II se nejdříve uvažovalo o modernizaci čtyř 200 MW a nakonec to budou tři bloky po 250 MW,“ uvedl na dotaz Deníku Ota Schnepp, mluvčí ČEZ pro severozápadní Čechy.
Pokud ale nebude mít ČEZ smlouvu s MUS o dlouhodobých dodávkách hnědého uhlí z lomu Vršany na Mostecku, projekt se v Počeradech realizovat nebude.