Uvedl to vedoucí oddělení enviromentální agendy ČEZ Martin Cmíral s tím, že cílem projektu je ověřit, zda lze tyto technologie provozovat u uhelných elektráren. Projekt je zatím ve stadiu úvah, investice se začne připravovat nejdříve za rok. Ukládáním oxidu uhličitého pod zem se snižují emise tohoto plynu do ovzduší, který podle vědců přispívá ke globálnímu oteplování země.

ČEZ se chce zapojit do projektu, který počítá s výstavbou 10 až 12 jednotek v Evropské unii. Uvedení těchto jednotek do provozu je plánováno na léta 2012 až 2015. „V severních Čechách připadá v úvahu hlavně lokalita Elektrárny Ledvice, kde se plánuje výstavba nového hnědouhelného bloku o výkonu 660 MW. Další variantou je lokalita Elektrárny Počerady. Zde ovšem bude záležet na vyřešení otázky ohledně dodávky uhlí, aby tam mohl vyrůst rovněž nový 660 MW blok, jak je plánováno,“ uvedl na dotaz Deníku Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

ČEZ plánuje v Počeradech výstavbu nového 660 MW a buď rozsáhlou modernizaci tří nynějších 200 MW bloků, nebo výstavbu druhého 660 MW bloku. Nahradit by měly současných pět bloků elektrárny, jejichž životnost skončí v letech 2015 až 2020. Projekt je ale velmi vážně ohrožen, neboť jednání o dlouhodobých dodávkách uhlí pro počeradskou elektrárnu mezi Mosteckou uhelnou společností a ČEZ ztroskotala.

ČEZ podal v minulých dnech u soudu v Ústí nad Labem na doly žalobu, v níž se domáhá prodloužení předběžné, dva roky staré dohody o dodávkách uhlí do roku 2055.

ČEZ jedná s těžaři o stavbě nové elektrárny v Počeradech