Na Žatecku začala sklizeň chmele. První štoky padly jako už tradičně v Běsně u Strojetic na Podbořansku, kde hospodaří společnost PP Servis. Postupně se budou přidávat další pěstitelé, většina z nich začne se sklizní chmele o víkendu. První na řadu přijde tradiční žatecký poloraný červeňák, následovat pak budou další odrůdy.

Pěstitelé chmele letos očekávají oproti loňsku sice mírně vyšší výnosy, i tak bude sklizeň lehce podprůměrná. U žateckého poloraného červeňáku by se měla pohybovat okolo jedné tuny z hektaru. „Letošní rok je charakteristický velkými klimatickými extrémy. Celý průběh vegetace chmele provázely nadprůměrné teploty a v některých obdobích také sucho,“ uvedl Zdeněk Rosa, předseda Svazu pěstitelů chmele.

Růst chmele byl podle jeho slov od samého začátku v jedno až dvoutýdenním předstihu, chmel začal brzy kvést, takže velký podíl rostlin v letošním roce nedosáhl ani vrcholu chmelové konstrukce. Po bouřce v minulém týdnu spadlo na Žatecku 20 hektarů chmelnic. Nejvíc u Sedčic a Postoloprt. Pěstitelé v ČR letos chmelem osázeli 5408 hektarů ploch, což je nepatrně méně než vloni. Z toho je velká většina v žatecké chmelařské oblasti.

Cena tuny sušeného chmele by neměla klesnout pod 150 tisíc korun. „Cenu žene nahoru nárůst celosvětové spotřeby i výroby piva a také nedostatek chmele vlivem loňské nízké úrody. V celém světě už obchodníci uzavřeli s pěstiteli smlouvy na 98 procent letošní světové úrody. Volného chmele je tedy jen nepatrný zlomek. Prodávat by se ale mohl až za 600 eur za tunu, tedy 165 až 170 tisíc korun,“ řekl Bohumil Pázler, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR.