Sucho a velké výkyvy teplot. Nevyzpytatelné jarní počasí zasáhlo také chmelaře na Žatecku. Rostliny ve chmelnicích jsou slabší. O letošní úrodě ovšem ještě není rozhodnuto, nejdůležitější budou následující týdny.

„V letošním roce jsou chmelnice méně plné. Slabší vzhled rostlin je patrný světlem v konstrukcích. Je to důsledkem chladného počasí v dubnu a květnu a nedostatku srážek za květen a červen společně s vysokými teplotami v červnu. Rozdíly zaviněné suchem jsou patrné především ve starších porostech,“ vysvětlil Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele České republiky.

Rozhodnou příští týdny

Chmel je v tuto chvíli převážně v květu. „Jaká bude letošní úroda, o tom rozhodnou následují dva až tři týdny. Jak se vše projeví v konečném výnosu, si v tuto chvíli ještě nedovolím odhadnout,“ dodal.

To potvrzují i sami pěstitelé chmele. „V tuto dobu to ještě nelze předjímat. Jarní sucho naštěstí u nás nebylo nikterak extrémní, takže rostlinám výrazně neuškodilo. Rozhodne vývoj počasí v následujících týdnech,“ sdělil Ondřej Štastný ze společnosti Emil Bureš Hopservis, která pěstuje chmel v okolí Postoloprt a Holedeče na Žatecku.

A jaký vývoj počasí by si teď chmelaři přáli? „Ne moc vysoké teploty a dostatek vláhy,“ řekl Kovařík.

Českým chmelařům se v poslední době daří, jejich úroda je prodaná několik let dopředu. Také z tohoto důvodu výměra chmelnic v České republice po období poklesu v poslední letech roste, letos se chmel pěstuje už na téměř pěti tisících hektarech. Velká část chmele se pěstuje právě na Žatecku.