Nejmenší chmelnička na světě, která se nachází v centru Žatce, prošla omlazovací kůrou. Nedávno v ní byla vyměněna zemina, ve středu 14. prosince tam pracovníci Chmelařského institutu a studenti ze žatecké zemědělské školy vysadili nové sazenice chmele.

„Vysadili jsme celkem 113 sazenic chmele, které vyrostly u Zálužic nedaleko Žatce, kde produkujeme naší sadbu chmele," vysvětlil Vladimír Nesvadba, vedoucí oddělení šlechtění chmele Chmelařského institutu v Žatci.

Žatecký poloraný červeňák

Chmelnička dostala novou odrůdu. Dosavadní Premiant nahradil Žatecký poloraný červeňák. Ocenit by to měli třeba návštěvníci Dočesné, kteří chmelničku tradičně „sklízejí". Chmel by měl vypadat lépe, jeho šišky budou zřejmě větší. Místo pozdní odrůdy Premiant se do chmelničky totiž vrátil Žatecký poloraný červeňák, který je počátkem září, kdy Dočesná zpravidla probíhá, narostlejší.

Žatecká Dočesná 2016Zdroj: Deník/Hynek DlouhýChmelnička na náměstí Svobody je v majetku města, zmíněný Chmelařský institut se o ni stará. „Staráme se o ni jako prakticky o běžnou chmelnici. Drátkuje se, zavádí se, provádíme ochranu proti škůdcům a chorobám. Jen sklizeň neprovádíme, o tu se postarají lidé při Dočesné. My pak chmelničku jen uklidíme," připomněl Nesvadba.

Posledním větším zásahem prošla chmelnička v roce 2002 - kovovou konstrukci nahradily vzhlednější a stylovější dřevěné sloupy.

Unikát má 70 metrů čtverečních

Unikátní chmelnička, nejmenší na světě, zabírá v historickém centru města plochu zhruba 70 metrů čtverečních. Nejdřív tam stál kostel Sv. Kříže, v 18. století ho nahradila městská strážnice, pak pomník císaře Josefa II., kterého v roce 1919 strhli a sochu z něj hodili do Ohře. Chmelnička, jako symbol města a oblasti, v místě vyrostla v roce 1967.