Jen velice těžko byste v Žatci hledali chodník v horším stavu. Část komunikace ve Svatováclavské ulici, blízko školy, ničí nákladní vozidla, která přes něj projíždějí k prodejně. K úhoně přišel už i kanalizační poklop, místo je teď nebezpečné. Město zatím opraví havárii, celkovou rekonstrukci chce dělat později.

Několik obrovských děr plných vody „zdobí“ chodník ve Svatováclavské ulici. Pokud se jim a zásobujícím autům, které je dělají, vyhnete, stejně šlápnete na rozbitou dlaždici, pod kterou je také voda. A můžete se jít domů převléknout.

Situace na chodníku nedaleko školy je čím dál tím horší, nově tam byl také vyvrácen kanalizační poklop. Hrozí úrazy.

„Určitě co nejdříve zajistíme bezpečnost a necháme opravit místo u kanalizačního poklopu, nechceme, aby se někdo zranil,“ ubezpečil Erich Knoblauch, starosta Žatce. Peníze mají jít z rezervního fondu města.

Rozbitá část chodníku je ve Svatováclavské ulici hlavně u prodejny potravin a herny naproti základní škole. Každý den tam totiž zajíždějí těžká auta zásobování a komunikaci už několik let značně poškozují. Vedení města se chce proto dohodnout s majitelem objektu.

Radnice uvažovala o zábranách

„Je špatné, když komunikaci ničí soukromí majitelé, ale platit opravy by mělo město. Do budoucna tuto situaci musíme nějak ošetřit. Bylo by nesmyslné, abychom chodník opravili a auta jej pak zase rozjezdila,“ pokračuje žatecký starosta.

Radnice uvažovala, aby zabránila ničení komunikace, i o instalaci zábran, které by znemožňovaly vjezd vozidel na chodník. „Takové opatření ale není možné, protože soukromý majitel tam má zkolaudovanou garáž, ke které musíme zachovat přístup. Bohužel tam pak mohou vjet i nákladní auta. A jediná cesta ke garáži je po chodníku,“ uvedl Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravy na žatecké radnici.

Další možností je pokutování za vjezd na chodník. Strážníci by měli dohlížet na auta, která provádějí zásobování. Ale i toto opatření je v praxi hodně složité, městští policisté by totiž museli neustále hlídkovat na jediném místě. A na to jich není dost. Kromě nebezpečného poklopu trápí lidi, kteří místem denně chodí a riskují, také stav celého chodníku.

„Pokud to půjde, chceme místo trochu upravit. Alespoň vyrovnat dlaždice,“ sdělil Jiří Kotek, vedoucí odboru rozvoje města Městského úřadu v Žatci. Kdy to bude, se ale neví. „Takových oprav máme po městě více, děláme je postupně. Určitě se na to ale podíváme,“ slíbil Kotek.

Celková oprava snad později

Celková rekonstrukce přijde později. Oprava rozbitého chodníku ve Svatováclavské ulici se snad dostane na seznam investičních akcí, které město udělá v příštích letech. „Oprava by měla být komplexní, nechceme řešit jen to nejvíce rozbité místo, opravíme celé prostranství. Návrh na rekonstrukci by měl obsahovat i plán, jak místo upravit tak, aby se tam dalo zajíždět,“ pokračoval Erich Knoblauch.

Souhlasí s ním i vedoucí odboru rozvoje města. „Nemělo by smysl opravit jen část, chceme vyprojektovat rekonstrukci celého prostranství a jeho úprav,“ dodal Jiří Kotek.

Máte ve svém okolí také nějaký hodně rozbitý chodník nebo „nesjízdnou“ silnici? Dejte nám vědět, případně pošlete fotografie na zatecky@denik.cz nebo lounsky@denik.cz