Každý majitel, který za svého psa zaplatí poplatek, dostane zdarma tisíc sáčků a praktický zásobník k nim. Radnice se takto snaží pejskaře povzbudit, aby poctivěji uklízeli psí výkaly.

„Naším velkým zájmem je čisté a uklizené město, a proto tímto způsobem chceme motivovat majitele psů. Každému plátci místního poplatku za psa vrátíme asi osmdesát korun,“ říká náměstek primátora Martin Klouda. Celkem radnice vrátí čtyři sta tisíc korun z vybraných poplatků za 5424 psů, kteří jsou v evidenci.

Majitelé získají kapsli na sáčky, která se dá připnout na vodítko i tisícovku mikrotenových sáčků při zaplacení přímo na magistrátě. Dodatečně si tam mohou zajít i plátci, kteří platí bankovním příkazem (pomůcky vydává v úřední dny p. Szabová v kanceláři č. 212, 2. poschodí). V příštích letech by si pejskaři vyzvedávali už jen sáčky.

Nejedná se o první takový krok magistrátu. Ještě loni vydával speciální papírové sáčky s dřevěnou lopatkou na sběr exkrementů. Každý majitel měl ale nárok jen na padesát sáčků za rok. „Nemohlo to ani náhodou stačit, navíc se tím výkaly špatně sbíraly,“ zhodnotila Marcela Tichá z Chomutova. „S igelitovým sáčkem to jde líp a pokud město nabízí celou tisícovku, tak by mohly vystačit na rok,“ spočítala si mladá žena.

V Chomutově byly původně osázeny speciální koše na psí exkrementy, po opakovaných útocích vandalů ale není ve městě ani jeden. Použité sáčky tak pejskaři vyhazují do popelnic.

Za ty, kteří se neobtěžují po svých psech uklízet, čistí město technické služby. Díky speciálnímu vysavači jejich pracovníci za loňský rok zbavili ulice a trávníky takřka jedné tuny psích exkrementů.