Vzpomenete si jak ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag, koupil Bolek Polívka své milence pštrosa? Opeřenec se zvláště vyjímal na dvoře plném slepic. Trochu podobně zní nabídka Podkrušnohorského zooparku, který nabízí k prodeji buvoly vodní. Kdo chce, může si vybrat jeden ze tří tunových kolosů, jehož si řada lidí nejspíš představí při práci kdesi v indickém rýžovišti, či jak se líně popásá v některé ze zoologických zahrad.

Jak potvrdil zoolog, nemůže si ho ale dovolit jakýkoli vtipálek, který se rozhodl věnovat ho rodičům nebo kamarádovi na dvorek. „Zájemce musí vlastnit licenci pro hospodaření. Veškeré potřebné doklady si prověřuje veterinární správa,“ doplňuje zoolog Pavel Krásenský. „Zvířata, která nabízíme a ve většině případů to byly spíš uherské krávy, ovce a kozy, spolupracujeme se stálými zákazníky.“

Jedním z nich je například i místostarosta Hory sv. Kateřiny Petr Pakosta, na jehož pozemcích má zoopark deponována stáda náhorního skotu. K čemu vlastně potřebují čeští hospodáři buvoly? Podle zoologa to není ani na práci, ani na maso. „To by byl přílišný luxus,“ soudí. „Buvoly jsme v minulosti prodali například do Bělé, kde je obora a chodí se tam na ně dívat lidé,“ vysvětluje.

Rychlé jednání = sleva

Buvol není jediný, kdo figuruje na listě zvířat určených k prodeji. Znalci plazů a především jedovatých druhů si mohou do svého terária přikoupit zmiji růžkatou. V nabídce je také ženetka obecná, jíž se zoopark chlubí. Odchovávají ji jen tři zoologické zahrady v zemi. „Ženetku si může koupit v podstatě každý. Je to takový mazel. Něco jako fretka,“ směje se Pavel Krásenský. Volný je také divoký kůň tarpan za patnáct tisíc korun. Za rychlé jednání zoopark nabízí dokonce slevu.

Na prodej jdou zvířata, která nemohou žít pohromadě se stádem v době říje. Dalším důvodem je zabezpečení čisté linie, aby se nepářila příbuzná zvířata.