Plánovaný projekt Chrámu chmele a piva, který si klade za cíl revitalizaci Pražského předměstí a jeho přeměnu na turistické centrum, významně podražil.

V době svého vzniku před několika lety se plánovaly náklady na 118 milionů korun, nyní už se vyšplhaly na 246 milionů. Tedy více než na dvojnásobek.

Cena za projekt vzrostla poprvé vloni, kdy do něj byla zařazena také obnova zahrady kapucínského kláštera a renesanční sladovny v Masarykově ulici. Náklady se vyšplhaly na 182 milionů korun. Nyní by si realizace projektu vyžádala 246 milionů korun, z toho náklady na stavební část jsou 236 milionů.

„Došlo k aktualizaci cen. Vzrostly ceny ve stavebnictví i daně,“ vysvětlil Aleš Kassal, místostarosta Žatce.

Projekt se bude realizovat jen tehdy, pokud město na něj získá dotaci. Mohlo by získat až 209 milionů korun. Radnice požádá o peníze z Regionálního operačního programu Severozápad z oblasti, která podporuje cestovní ruch. Příslušná výzva k podávání žádostí má být vyhlášena v nejbližších dnech.

Uvolnili 80 milionů korun

Zastupitelé uvolnili 80 milionů korun z rozpočtu města na finanční krytí prvních dvou etap. Případná dotace by totiž byla proplácena zpětně.

Projekt je rozdělen na čtyři etapy. Pokud na něj město získá dotaci, musí stavební práce skončit do poloviny roku 2010.

Celý projekt počítá s opravou několika ulic, náměstí a bývalých chmelařských objektů v oblasti kolem náměstí Prokopa Velkého. Vzniknout tam má atraktivní centrum pro turisty s pivní a chmelařskou tématikou včetně restaurace a čtyřicetimetrové rozhledny s atypickým výtahem. V plánu je také obnova dvou kulturních památek – zahrady u kapucínského kláštera a rekonstrukce renesanční sladovny.

„V zahradě by měla být klidová zóna, kam mohou chodit třeba maminky s dětmi. Ale také obyvatelé sousedního domova důchodců. V historické sladovně má být mimo jiné také muzeum, které připomene filmy, jež se ve městě v minulosti natáčely,“ popsal záměr Vladimír Valeš, jeden z autorů myšlenky Chrámu chmele a piva. Před dvěma roky město už na projekt dotaci získalo. Jednalo se ale „jen“ o 31 milionů korun, zbytek, přes 70 milionů korun, by muselo doplatit město. Proto peníze radnice tehdy odmítla.