Ochrana přírody v chráněné krajinné oblasti a zároveň trvalý pohyb desítek či stovek lidí po svahu, související s provozováním leteckého sportu. Zdálo by se, že tyto dva zájmy se dají těžko skloubit dohromady a že vždy ze své podstaty půjdou spíš proti sobě. Raná u Loun je však jedinečný a neobvyklý kopec a obě skupiny – letci i ochranáři – tam dokáží spolupracovat.
„Z laického pohledu se to může zdát neobvyklé, ale mezi aktivitami příznivců létání a zájmy ochrany přírody skutečně existuje určitá shoda,“ uvedla Markéta Peřinová, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří.
Některé aktivity letců jsou podle ní po dohodě s ochranáři cíleně směřované do určitých míst a tam přispívají k druhové rozmanitosti vrchu Raná. „Poněkud paradoxně letci, ale například i turisté či diváci, kteří jen přijdou obdivovat jejich výkony, tím, že sešlapávají určité části terénu, přispívají ke vzniku ploch významných pro životní cykly některých živočichů, například vzácných motýlů. Rozumné sešlapávání v kombinaci se sekáním a pastvou na jiných místech Rané je důležité i pro zajištění existence zdejší populace dnes již vzácného sysla,“ upřesnila.
Letci mají vymezené plochy pro start
O ochraně přírody na Rané se zmiňuje i provozní řád sportovního areálu Paragliding Raná u Loun, jehož správa sídlí v restauraci Skleník na jihovýchodní straně kopce. Vymezuje plochy, odkud mohou letci startovat, kudy mohou na ně přicházet a sešlapávat terén, kde mohou přistávat. Určuje zároveň plochy, kam platí zákaz vstupu. „Při zjištění hrubých závad a poškození může dojít k omezení či zastavení všech provozních aktivit na dobu nezbytnou k regeneraci flóry,“ uvádí provozní řád.
Správa CHKO chválí i spolupráci s aeroklubem na letišti v Hrádku, umístěném na úpatí druhé, severozápadní strany kopce. „Sekané letištní plochy využívá další populace sysla. Aeroklub navíc získal letos na kosení letištních a navazujících ploch finanční podporu v rámci záchranného programu sysla z tzv. norských fondů,“ sdělila Markéta Peřinová.