V okrese Louny vypukla chřipková epidemie. Hygienici minulý týden zaznamenali 1545 nově nemocných lidí. V přepočtu na sto tisíc obyvatel tak byla překročena hranice pro vyhlášení chřipkové epidemie. Nemocnice už kvůli tomu vyhlásily zákaz návštěv.

„V minulém týdnu jsme v okrese Louny zaznamenali vysoký nárůst nově nemocných. Nejvyšší je hlavně u malých dětí do pěti let věku," uvedl krajský hygienik Josef Trmal. Počet nemocných bude ale ve skutečnosti vyšší. Řada dospělých totiž k lékaři nejde – chřipku přechází nebo místo „marodění" si v zaměstnání berou dovolenou. Chřipka se značně rozšířila poté, když skončily vánoční prázdniny a do škol a školek se vrátily děti.

Mráz může šíření nemoci zpomalit

V celém kraji hygienici evidují čtyři pacienty s vážným průběhem chřipky, všichni jsou nakaženi virem H1N1, tedy virem prasečí chřipky. Pátý nemocný, který se pravděpodobně nakazil stejným virem, pochází z Lounska, je hospitalizován v nemocnici ve středočeském Slaném.

„Jak to bude pokračovat, nám řeknou páteční čísla. Myslím, že pokračovat to bude," odhaduje Trmal. Podle jeho názoru by do počtu onemocnění mohlo zasáhnout počasí. „Začalo mrznout, takže by mohlo dojít ke zpomalení šíření s tím, že až se zase oteplí, bude to pokračovat," uvedl hygienik.

Kvůli chřipce už platí zákaz návštěv na všech odděleních v nemocnicích Žatci a Lounech. V podbořanské nemocnici následné péče zákaz návštěv ve středu zatím vyhlášený nebyl.