Kejda vyvážená z vepřína na pole v Chudeříně pokazila lidem v této vesnici poslední týden prázdnin. Nepříjemná situace trvala tři dny, teprve po zásahu obecního úřadu začali zemědělci vozit kejdu jinam.

„Venku bylo kolem třiceti stupňů, krásné počasí na závěr léta, těšili jsme se na grilování a koupání. Zemědělská společnost však začala vyvážet kejdu z vepřína na pole těsně za našimi zahradami. Byl to příšerný zápach, venku se nedalo vůbec existovat, uvnitř zase nešlo větrat. Celá vesnice se bouřila, bylo to hrozné,“ řekl našemu Deníku Jiří Barták z Chudeřína.

Starosta Nového Sedla Vladimír Kořenský, pod jehož správu spadá i osada Chudeřín, dává lidem za pravdu. „Zápach při vyvážení kejdy je opravdu cítit široko daleko. V Chudeříně to byla tentokrát téměř katastrofa. Jednal jsem se zemědělci, snažili se vyhovět, další den pak kejdu vyváželi už o kus dál od Chudeřína a poté odjeli úplně pryč,“ řekl na dotaz Deníku.

Snaha vyšla naprázdno

Kejda je tekutý roztok prasečích výkalů, které zemědělci následně používají jako hnojivo na pole. V případě Chudeřína s nimi manipulovala zemědělská společnost z nedalekého Čínova.

„Snažili jsme se lidi v domcích obtěžovat co nejméně. Dva traktory rozlévaly kejdu a třetí za nimi ji hned zakrýval pod vrstvu zeminy, aby zápach byl co nejmenší. Podle zákona musí přitom skrývka po rozlití kejdy proběhnout do 24 hodin. My ji dělali hned. Mrzí nás, že z pole stoupal zápach, ale to se prostě na vesnici občas stává. Snažili jsme se veškeré nepříjemnosti omezit, jak to jen šlo,“ odpověděl Deníku Ing. Vladimír Libich ze zemědělské společnosti Čínov.

Potvrdil, že po domluvě se starostou odjeli s kejdou na jiné místo. Zápach přesto trval zhruba tři dny.