Bývalý předseda fotbalového svazu, blšanský patriot a funkcionář tamního ligového klubu a v neposlední řadě podnikatel František Chvalovský bude definitivně amnestován. Blšanského bosse vinila obžaloba z podvodu za 1,5 miliardy, trestní řízení se ale táhne už od roku 2001 a vztahuje se tak na něj sporná prezidentská amnestie. S konečnou platností o amnestii rozhodl Ústavní soud, který zamítl stížnost tří desítek senátorů.

Městský soud v Praze rozhodoval o amnestii v kauze Chvalovského údajných miliardových podvodů poprvé v polovině ledna. Tehdy soudce ale řízení jen přerušil, nechtěl se smířit s tím, že by blšanský podnikatel odešel od soudu bez rozsudku, a stěžoval si u Ústavního soudu. Ten teď rozhodl, že stížnosti na amnestii nemají šanci.

„Nepochodila" stížnost tří desítek senátorů, ani samotného pražského soudu, který se na Ústavní soud obrátil také. Pražský soud tak teď bude o amnestii pro Chvalovského jednat znovu, jeho rozhodnutí je ale prakticky už jen formalitou, musí totiž respektovat rozhodnutí soudu vyšší instance. Chvalovský tedy bude volný, na tom se už nic nezmění.

Spása od prezidenta

Dlouholetý fotbalový funkcionář, „otec" ligových Blšan, bývalý předseda českého fotbalového svazu, člen vedení evropského hnutí a známý podnikatel František Chvalovský je jednou z velkých ryb, která uvízla v síti amnestie prezidenta Klause. Bývalého fotbalového bosse řeší policie a soudy už od roku 2001. František Chvalovský byl v době vyšetřování dokonce i ve vazbě, byl také nepravomocně odsouzen.

Soud Chvalovského v červnu 2011 poslal na deset let do vězení, v prosinci 2012 ale Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání. Kauza tak nebyla dosud uzavřena, pak přišla amnestie.

A co měl vlastně Chvalovský podle obžaloby spáchat? Chvalovský byl obviněn z miliardových podvodů. Podle policie měl exšéf fotbalového svazu a blšanský patriot v letech 1998 a 1999 připravit Komerční banku, spolu s dalšími obviněnými, o 1,5 miliardy korun. Chvalovský v té době ovládal společnosti Satrapa a Českomoravská agrární společnost a podle policie půjčené peníze nepoužili obvinění na nákup zemědělských produktů a strojů, jak uvedli v žádosti o půjčku, ale ke splácení jiných dluhů.

Původní rozsudek zněl: deset let

Na Chvalovského se vztahuje článek dvě amnestie, zastavující kauzy trvající déle než osm let a s trestem nejvýše deset let odnětí svobody. Kauza blšanského bosse se táhne už dvanáct let a nepravomocně dostal trest na deset let, který ale jiný soud zrušil a vrátil případ k novému projednání. Splňuje tak podmínky amnestie. Podle právníků za průtahy ale může často obviněný, soud nemá možnost řízení zrychlit.

„Domníváme se, že článek dvě amnestie je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky," řekl před podáním stížností soudce Kydalka, předseda soudního senátu, který o amnestii pro Chvalovského rozhoduje. Teď ale bude muset respektovat rozhodnutí Ústavního soudu.

V celé republice amnestie prezidenta Klause osvobodila zhruba 6 500 vězňů, ze dvou věznic v okrese Louny odešly přes tři stovky odsouzených. Podle úřadů se sporný článek dvě o zastavení zdlouhavých trestních řízení týkal více než tří stovek lidí.