Pět až dvanáct let vězení hrozí dvěma manažerům společnosti Cihelny Kryry. Jaroslav Scharf a Jiří Kurtinec měli vytunelovat nejen kryrskou továrnu, ale i několik dalších. Lidé v městečku na Podbořansku, zaměstnaní v postižené firmě, neví, co bude dál.

Obrovské potíže řeší v těchto dnech zaměstnanci společnosti Cihelny Kryry. „Nechceme o tom mluvit, sami nevíme, co dál,“ shodují se.

Situace ve společnosti je hodně zmatená. Jisté je, že padesátka z nich dostala již výpovědi, další je čekají, nikdo v tuto chvíli nedokáže přesně říci, jak se situace bude vyvíjet. Jeden z majitelů a předseda představenstva Jaroslav Scharf a jeho partner a ředitel cihelny Jiří Kurtinec byli již policií obviněni z podvodů za stovky milionů korun. „Případ je čerstvě zahájený, nemohu vám k tomu více sdělit. Dvě osoby jsou obviněné pro podvod se škodou velkého rozsahu,“ potvrdila pouze Dagmar Lindenthalová z Krajského státního zastupitelství v Plzni.

Podezření měl už bývalý společník

Žatecký a lounský deník na problém upozorňoval již v červnu 2008. Tehdy svého bývalého společníka obvinil Jaroslav Novák. Tvrdil, že Scharf převedl na firmu bezcenné pozemky a akcie, které vykazoval jako mnohamilionové. Mělo tak dojít k „tunelu“ v hodnotě přesahující 400 milionů korun. Policie mu nyní dává za pravdu, Scharf i Kurtinec jsou obviněni a vyšetřováni na svobodě.

„Jsou to mafiáni, Scharf i Kurtinec. Zaráží mě, že orgány činné v trestním řízení nekonaly dříve. Všechno věděli, přesto jim to tak dlouho procházelo,“ rozčiluje se nyní Novák a jedním dechem dodává: „Nejhorší je to pro těch osmdesát rodin. Co budou teď dělat? Cihelna nevyráběla už několik měsíců, obchodní vazby jsou zpřetrhané. Je to úplný konec cihelny. Kde ale vezmou peníze na živobytí?“ ptá se.

Jaroslav Scharf ani Jiří Kurtinec se k situaci a k obviněním nevyjadřují. Redaktoři Deníku se je několikrát snažili kontaktovat a zeptat se jich na obvinění i na další osud továrny. Telefon ale buď nebrali nebo se nechali zapírat. Z Scharfa se podařilo reportérům dostat jen jediné slovo. „Nashledanou,“ prohlásil a zavěsil, když se dozvěděl, kdo mu volá. V minulosti ale podvody popíral. „Nechci to komentovat. Je to blázen a v hlavě to nemá v pořádku, vymýšlí si,“ tvrdil například o Jaroslavu Novákovi, který jej první z podvodů nařkl.

Bezcenné akcie výměnou za hodnotný majetek

A jaké že zločiny měl Scharf, který v současné době figuruje v deseti firmách, spáchat? Policie ho podezřívá, že s pomocí Kurtince organizoval transakce, při kterých do jmění firem vkládal bezcenné akcie výměnou za hodnotný majetek.

Obchodní trik, který připomíná tunelování, byl založen mimo jiné na akciích společnosti Novosedly. Scharf a Kurtinec nechali zapsat tuto firmu v roce 2006. Do jejího základního jmění nechali zapsat dva pozemky u obce Novosedly na Žluticku o rozloze asi 57 tisíc metrů čtverečních. Znaleckým posudkem, který měla vyhotovit firma SRM – Consult Plzeň, byly nemovitosti oceněny na 323 milionů korun. V této hodnotě pak společnost vydala akcie, se kterými obchodovala. Znalci tvrdili, že cena pozemků je tak vysoká proto, že se tam nachází bohaté ložisko cihlářské suroviny. Ve skutečnosti byla ale cena pozemků více než tisíckrát menší. Oponentní posudek stanovil cenu na 200 tisíc korun, jde totiž o vytěženou pískovnu.

Policie proto stíhá také dva znalce, kteří posudky zpracovali. Třetí již zemřel. „Udělali posudky, které neodpovídaly realitě,“ sdělil státní zástupce Libor Řeřicha. Jeden ze znalců se brání. „S žádným podvodem nemám nic společného, budu se bránit,“ ohradil se Jan Otýs.

Stíháni také znalci

Druhý, Václav Sankota, vzkázal jen po manželce, že se nebude vyjadřovat. Ve firmě SRM – Concult Plzeň již své působení ukončil. Sankot je mimo jiné také členem poradního sboru předsedy Krajského soudu v Plzni Zdeňka Jaroše. Ten o jeho budoucnosti ještě nerozhodl. „Až budu oficiálně informován, budu rozmýšlet, co dál. Znalce jmenuji, mohu je proto i odvolat a nevylučuji případné odvolání pana Sankota. Zatím však musíme respektovat zásadu presumpce neviny,“ řekl Jaroš.

Okradení společníci tvrdí, že přišli o miliardy. V konkurzu tak skončila například Českomoravská správcovská a obchodní. „Záhadně se ztratily akcie, společník tak nemohl se svým majetkem nijak nakládat. Tohoto okamžiku využili a převedli do společnosti bezcenný majetek a vytunelovali tak dosud zdravou společnost,“ uvádí údajnou nezákonnou činnost v případu Cihelny Kryry Jaroslav Novák.

Podle policie jde o velmi rozsáhlý případ. „Pokud by se prokázala vina manažerů, byla by to nová forma hospodářské kriminality, která doposud nebyla běžná,“ řekl Deníku Jaromír Kníže, zástupce západočeského krajského policejního ředitele.

Více informací policie zatím neposkytuje, nevylučuje ale, že se případ může rozrůst o další obvinění. „Jsme na začátku,“ dodal Kníže.

Oběma manažerům, pokud se jejich vina prokáže, kvůli škodám velkého rozsahu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do dvanácti let. Znalci mohou dostat až deset let vězení.

Hynek Dlouhý
Jan Pertl
Miroslava Vejvodová