Už za pár dní, se začátkem nového roku, vstoupí v platnost nová obecně závazná vyhláška, která v Lounech zavádí povinné trvalé označování psů. Pro chovatele to znamená vzít svého pejska k veterináři a nechat mu pod kůži vpravit identifikační čip. Povinnost se týká všech zvířat starších tří měsíců, které už majitelé nenechali označit ze svého rozhodnutí dříve.

Město už vybralo smluvního veterinárního lékaře, u kterého chovatelé nic nezaplatí. Je jím MVDr. Dalibor Štrupl, který má ordinaci v Karlově ulici. „Proběhlo výběrové řízení, v kterém jsme oslovili pět veterinářů a tři z nich nám podali nabídku. Doktor Štrupl uspěl nejnižší cenou," popsala Renáta Čapková, tajemnice lounské radnice.

Cena za očipování jednoho psa byla stanovena na 320 korun. Tu ovšem nezaplatí chovatel, ale městská pokladna. „Pokud budou lidé chtít zajít za jiným veterinářem, tak samozřejmě mohou. V tom případě si ale náklady na očipování zaplatí sami," upozornila R. Čapková. Jakou částku z městského rozpočtu si v příštím roce nové opatření vyžádá, se podle jejích slov nedá odhadovat.

Poplatek městu se sníží

Vyhlášku o povinném trvalém označování psů schválili zastupitelé v Lounech napodruhé v listopadu. Zároveň upravili i související vyhlášku o povinných poplatcích městu. Ta nově počítá se snížením o sto korun každý rok života očipovaného mazlíčka.

Úředníci si od novinky, která už v mnoha dalších městech funguje, slibují především lepší evidenci a snazší identifikaci psů. A tím i snížení nákladů na odvoz odchycených zvířat do útulku, který má nasmlouvaný až v Buštěhradu za Kladnem. V dohledné době má město zakoupit strážníkům čtečky elektronických čipů.