Lidé ovšem čističky nechtějí, bojí se vysokých nákladů. Obyvatelům osad se hlavně nelíbí, že náklady na provoz domácích čističek jsou vysoké a navíc se o ně budou muset sami starat. V obou obcích žijí většinou starší lidé, kteří na čističku a montáž nemají peníze. Obyvatelé sepsali dokonce petici proti domácím čističkám. „V obcích, kde byly domácí čističky vystaveny, se nevyplatily. Není to výhodné řešení,“ tvrdí Miloš Švestka, autor petice.

Zastupitelům v Lounech citoval úryvky z dopisu od Krajského Úřadu v Ústí nad Labem, ve kterém se uvádí, že takové řešení je nevýhodné. „Čištění v malých domovních ČOV u každé nemovitosti je finančně i provozně jedním z nenáročnějších řešení, proto by měl být tento způsob využíván skutečně jako krajní řešení,“ uvádí se v dopise.

Radnice nabídne lidem 25 tisíc za čističku

Podle tajemnice Městského úřadu v Lounech Renáty Čapkové zastupitelé dopis dostali také. Město však trvá na svém. „Stanovisko krajského úřadu nevychází z reálné situace v obou vesnicích. V obou místních částech je již vybudována dešťová kanalizace, do níž se může vyčištěná voda z domácích čističek odvádět, “ uvedla Renáta Čapková.

Čističky podle radních vyjdou mnohem levněji, a to prý i když se propočtou náklady na roční provoz. Město slibuje, že přidá obyvatelům na každou zprovozněnou domácí čističku 25 tisíc korun. Zároveň zastupitelé schválili částku 200 tisíc korun za účelem nabídnutí technické pomoci vlastníkům nemovitostí v obou městských částech, i to by jim mělo pomoci se stavbou.

Město Louny trvá na stavbě čističek ve dvou osadách

Lidé z osad nechtějí čističky