V Cítolibech u Loun se v sobotu 24. listopadu slavilo. Po zhruba dvaceti letech tam dokončili rekonstrukci Dělnického domu. Ten nyní bude sloužit jako multifunkční kulturní centrum. Konat se tam mohou zábavy, plesy, výstavy a další společenské akce.

V sále je projekční technika, takže jej mohou využít třeba firmy na školení. „Dělnický dům se opět stane kulturním zázemím městyse Cítoliby," řekla při sobotní slavnosti místostarostka Jiřina Nováková.

Dělnický dům byl otevřen v roce 1921. V meziválečném období byl hojně využívaný, stal se centrem dělnického hnutí celé oblasti. V osmdesátých letech začala jeho rekonstrukce. Vznikly některé přístavby, nebyla ale dokončena. Například oprava hlavního sálu zůstala nedokončená. V devadesátých letech byl objekt navrácen do majetku Cítolib. „Dřív byly ale jiné priority, takže na opravy Dělnického domu peníze nezbyly. Nakonec jsme se rozhodli k rekonstrukci přistoupit, už ji nebylo možné odkládat," sdělil starosta Petr Jindřich.

Od střechy přes zahradu až k sálu

V roce 2006 byla na Dělnickém domě vyměněna střešní krytina, okna a dveře, hromosvod a zrekonstruována chráněná fasáda. V roce 2008 skončila revitalizace zahrady u domu. Nakonec došlo i na interiér včetně velkého sálu Dělnického domu. „Před rekonstrukcí uvnitř nebylo prakticky nic, vše je nové. Podlahy, stropy, omítky," vysvětlil starosta. „Za tu tři čtvrtě roku trvající rekonstrukci se udělalo hodně práce," řekl Jiří Maier, jednatel Lounské stavební, firmy, která rekonstrukci interiérů pro městys Cítoliby provedla.

Ta stála necelých 11 milionů korun. Obci se nepodařilo získat dotaci, část peněz si tak půjčila od banky.