Nově vznikající obecní policie v Cítolibech u Loun ještě nezačala ani fungovat a už vedení městyse musí řešit nepříjemnou situaci. Jeden ze dvou budoucích strážníků, kteří byli v minulých týdnech na povinném kurzu ve školícím středisku, odešel.

Jde o pomyslnou studenou sprchu poté, co Cítoliby sehnaly požadované dva kandidáty relativně snadno. Vhodných uchazečů je totiž celkově málo, své o tom vědí městské policie v Lounech i mnoha dalších městech. „Účastnice kurzu odešla ve zkušební době. To je jediné, co k tomu mohu říci," krčí rameny starosta Cítolib Petr Jindřich.

V plánu jsou dva strážníci

Obecní policie Cítoliby má mít pouze dva strážníky, kterým budou pomáhat asistenti prevence kriminality. To bude vedení městyse řešit s Úřadem práce. „I s jedním strážníkem, pokud samozřejmě kurz dokončí a předloží certifikát, projekt pokračuje, obecní policie bude! Začít fungovat by měla asi se začátkem nového roku," ujistil starosta. Muž v uniformě má dohlížet na pořádek v ulicích nepravidelně v různých časech.

V nejbližších dnech se chystá nákup výstroje, služební vůz i služebna už jsou připraveny.

Starosta Jindřich přiznává, že už se s obsazením pozic strážníků tak trochu „perou". Aktuálně běží nové výběrové řízení. Řada potenciálních uchazečů má ale potíže i s dodržením jeho požadavků. „Chceme zasílat přihlášky a dokumenty poštou, v zalepené obálce. Mnoho lidí nám ale posílá různé maily, i s informacemi, které vůbec nechceme. Když už se najde kvalitní žadatel, dokonce se zkušenostmi, tak druhý den najednou obrátí a práci nechce," je překvapený starosta Cítolib.

K určité „reklamě" pro obecní policii by podle něj mohlo pomoci služební auto, až se objeví v ulicích.