Cítoliby na Lounsku by se do několika let mohly rozrůst o několik stovek obyvatel.

Investor Farm Cítoliby tam plánuje výstavbu několika desítek rodinných domků, součástí investice bude i vybudování dětského hřiště a fotovoltaické elektrárny.

„Společnost chce postavit domy zhruba na 60 hektarech. Na dvou pozemcích, které má ve vlastnictví obec, by mělo být vybudováno dětské hřiště, odpočinková zóna a služby,“ uvedl starosta městyse Petr Jindřich.

Součástí výstavby je také fotovoltaická elektrárna, která by měla být postavena na pětihektarovém pozemku. Měla by mít výkon 3 až 5 MW.

Zastavující studie ukazuje, kde by měly vyrůst rodinné domy, hřiště, komunikace nebo nádrž v nové obytné zóně v Cítolibech.

V současné době má investor vypracovanou zastavovací studii. „Příprava parcel a samotná výstavba je otázkou zhruba dvou let. Pokud vše půjde podle plánu, do čtvrt roku bychom chtěli mít územní rozhodnutí. Do začátku příštího roku pak stavební povolení. Výstavba bude rozdělena do několika fází. Vedení městyse jsme dali závazek že dětské hřiště a služby budou zařazeny již do první části výstavby. Vše je ale zatím ve fázi příprav,“ uvedl architekt Marek Krčil, který společně s architektem Svenem Paráčkem studii vypracoval.