V domovech pro seniory v Podbořanech a Žatci se tento týden objevila nákaza covid-19. A to jak u zaměstnanců, tak klientů. V Podbořanech musela třetina pracovníků zůstat doma, do péče o seniory se zapojili dobrovolníci. V Žatci je covid pozitivní jen jedna zaměstnankyně.

V podbořanském zařízení má pozitivní testy přibližně třetina z devíti desítek klientů a rovněž třetina ze šesti desítek zaměstnanců. „Klienti mají v současné době relativně dobré průběhy, někteří mají zvýšenou teplotu. Tři naši klienti, kteří byli hospitalizováni v nemocnici, tam byli převezeni s jinými zdravotními problémy. Teprve v nemocnici se zjistilo, že jsou covid pozitivní,“ sdělil ředitel Domova pro seniory Podbořany Kamil Hajný. Plošné testování v zařízení proběhlo minulý týden na základě pozitivního testu u jednoho ze zaměstnanců.

V zařízeních Domova pro seniory a pečovatelské služby v Žatci pondělní (19. října) preventivní plošné testování odhalilo covid pozitivní jednu pečovatelku a tři obyvatelky domova. „Kolegyně pečovatelka měla bezpříznakový průběh nemoci. Rovněž naše klientky nemají v souvislosti s covid zdravotní komplikace,“ popsal ředitel Petr Antoni. Plošné testování v zařízení proběhlo, neboť v minulém týdnu testy potvrdily nákazu u dvou jiných zaměstnankyň. „Měly určité příznaky, takže zůstaly doma, ještě než šly na testy. Do práce delší čas nechodily,“ přiblížil ředitel.

Zatímco v Žatci problémy s personálem nemají, situace v Podbořanech je horší. Třetina zaměstnanců musela zůstat doma. „Pomáhají nám dobrovolníci, s výzvou jsme se na veřejnost obrátili v minulých dnech. Jde o studenty ze středních škol, naše bývalé pečovatelky nebo příbuzné našich zaměstnanců,“ zmínil Hajný. „Každou pomoc vítáme. Musíme vydržet do pondělí, existuje předpoklad, že se část zaměstnanců po víkendu vrátí do práce,“ dodal.

Personální potíže v žateckém domově pro seniory nemají, nicméně případné dobrovolníky rovněž uvítají. „Už se nám ozývají, jsme rádi za každého. Nevíme, co bude v příštích dnech, pomoc dobrovolníků by se nám mohla hodit,“ podotkl Antoni.

V Domově pro seniory U Pramene Louny nákazu nezaznamenali ani u klientů, ani u zaměstnanců. Pokud se u nich projeví nějaké příznaky, jdou na testy, pozitivní zatím nebyl žádný. V zařízení platí přísná opatření, zákaz návštěv, klienti, kteří se vracejí třeba z nemocnice, jdou nejprve do izolace.

Všechna zařízení se snaží zajistit klientům a jejich rodinám a blízkým co možná pravidelný kontakt. Pro seniory může mít dlouhodobé odloučení od blízkých stejné fatální následky jako nákaza. „Naši klienti mají mobily a někteří notebooky. Umožňujeme také videohovory přes naše soukromé telefony nebo služební počítač. Chodí nám maily s dopisy a fotkami od rodin, našim klientům je tiskneme,“ popsala ředitelka Domova pro seniory U Pramene Louny Jana Černá.

Rovněž Domov pro seniory Vroutek neměl ve středu žádného nakaženého klienta ani pracovníka. „Stále se ale velmi intenzivně připravujeme na situaci, kdy se to může změnit. Ve středu u nás například proběhlo školení používání ochranných pomůcek určených k práci v infekčním prostoru. Lektorka se zkušenostmi z covidové jednotky v nemocnici v Motole předvedla všem pracovníkům praktickou ukázku, jak se máme oblékat a svlékat z ochranných oděvů, jak s nimi nakládat po jejich kontaminaci, aby bylo riziko šíření nákazy co nejmenší,“ přiblížila ředitelka zařízení Markéta Sosnová.