„V letošním roce jsme měli během tří kol testování covid pozitivní pouze jedno dítě. Před vánočními prázdninami byla situace horší,“ řekl ředitel ZŠ Komenského alej v Žatci. Aktuálně jsou v této škole v karanténě dvě třídy. Podobně hovoří ředitel ZŠ a MŠ Kpt. Jaroše v Lounech Vlastimil Lisse. „Antigenní testy vyšly letos pozitivně v naší škole jen dvěma dětem. Oproti listopadu a prosinci loňského roku je to podstatný rozdíl,“ řekl. Aktuálně není žádná ze tříd v karanténě. Tou si loni na podzim prošla třetina školy.

Také na lounském gymnáziu je situace oproti listopadu a prosinci loňského roku podstatně klidnější. V úterý 11. ledna tam evidovali čtyři covid pozitivní žáky a dva učitele. V karanténě bylo devět dětí, kompletně doma nebyla žádná třída. Pouze 6. A osmiletého gymnázia byla s osmi žáky v karanténě na hybridní výuce. Ta probíhá souběžně v klasické prezenční formě pro žáky přítomné ve škole a současně on-line pro žáky v karanténě.

Online reportáž

Pro většinu škol není on-line výuka takový problém jako na začátku pandemie. „V oblasti informačních technologií se české školství výrazně posunulo,“ řekl ředitel žateckého gymnázia Miroslav Řebíček. I na této škole zaznamenali během letoška jen několik pozitivních testů žáků. „Snad se ta situace nijak výrazně nezhorší. Jsme sice na on-line výuku lépe připraveni, ale výuka ve škole je daleko lepší. Zvláště teď na konci prvního pololetí školního roku, kdy učitelé budou uzavírat známky,“ sdělil.

Aktuálně je v okrese Louny uzavřena desítka tříd ve školách a školkách, což je zhruba o polovinu méně než na přelomu listopadu a prosince. Podle dat hygieniků se zatím žádný dramatický nárůst počtu nakažených covidem nekoná. V okrese Louny se jedná o desítky případů denně, v Ústeckém kraji pak o stovky.

S nastupující nakažlivější variantou omikron se ale situace může rychle změnit, počty covid pozitivních mohou prudce vzrůst, upozorňují odborníci. „V Ústeckém kraji už omikron převládá. Aktuálně na tuto variantu připadá šedesát procent pozitivních testů,“ sdělila ředitelka krajské hygieny Lenka Šimůnková. Podle dosavadních zpráv ale není varianta omikron tak zdraví nebezpečná jako předchozí varianta delta.