Místopředseda krajského výkonného výboru ČSSD v Ústeckém kraji Karel Vrba se vzdal této funkce. Do konce roku odstoupí i z pozice místopředsedy OV ČSSD na Lounsku.

Důvodem jsou potvrzené informace o tom, že v minulých letech byl dvakrát odsouzen za násilné trestné činy, ačkoli jeho trestní rejstřík byl později zahlazen.

„Dohodli jsme se, že Karel Vrba v pondělí odstoupí z funkce v Ústeckém kraji a do konce roku opustí i všechny další volené funkce v ČSSD včetně místopředsedy na Lounsku i předsedy místní organizace v Libčevsi. Zůstane jen řadovým členem ČSSD,“ uvedl v úterý Petr Benda, předseda ČSSD v Ústeckém kraji.

Trestní minulost Karla Vrby:

rok 2000 - 2,5 roku se čtyřletou podmínkou za napadení taxikáře a uplácení při technické kontrole
rok 2006 - 2 roky s dvouletou podmínkou za loupež, výtržnictví a ublížení na zdraví

Karel Vrba byl v roce 2000 pravomocně odsouzen Krajským soudem v Ústí nad Labem k souhrnnému trestu na dva a půl roku vězení s podmínkou na čtyři roky. Bylo to za fyzické napadení taxikáře v Mostě a za uplácení zaměstnanců STK v Podbořanech, aby získal protokoly o technické způsobilosti pro auta dovezená z ciziny.

Další trest dostal v roce 2006, tentokrát za loupež, výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho odsoudil za to, že v roce 1999 v motorestu v Havrani zbil s dalšími muži jednoho z hostů. O měsíc později pak napadl majitele mosteckého night klubu. Soud jej za to odsoudil na dva roky vězení. Zároveň opět dostal dvouletou podmínku.

Samotný Vrba otázky na svou minulost odbýval tím, že si věci nepamatuje a že má vyhlazený trestní rejstřík. „Nevzpomínám si, nevím. Dal jsem ale žádost o výpis z trestního rejstříku a nemám v něm záznam,“ uváděl ještě před pohovorem s krajským předsedou ČSSD.

Tresty jsou zahlazeny

Navzdory dvěma trestům je dnes Vrbova trestná minulost zahlazena, neboť bez problémů přestál obě dvě zkušební doby podmíněného trestu a zápis v trestním rejstříku byl tak vymazán. Před zákonem se tudíž stal občanem, který jako by nikdy odsouzen nebyl.

Jako k netrestanému člověku k němu oficiálně přistupovala i okresní ČSSD v Lounech, byť si někteří její členové mezi sebou posílali anonymní maily o problémové minulosti svého místopředsedy. „Pan Vrba nám předložil trestní rejstřík, který byl bez záznamů. Dál jsme se jeho kauzou nezabývali, tento postup odhlasovala většina členů okresního výkonného výboru ČSSD v Lounech,“ uvedl Jan Růžek předseda OVV ČSSD Louny.

Jde o dobré jméno ČSSD

Po zásahu krajského předsedy však Karel Vrba přece jen do konce roku i z funkce okresního místopředsedy odstoupí.

„Jsem rád, že se věc vyřešila rychle a rozumně. Odstoupení Karla Vrby jsem přivítal, jeho další setrvávání ve funkcích by poškozovalo ČSSD. Myslím, že by bylo i dál neudržitelné,“ uvedl v úterý na dotaz Deníku Petr Mojžíš z Podbořan, další člen OVV ČSSD Louny a také zastupitel Ústeckého kraje.