Přiblížit zajímavá literární díla nevidomým, kteří si sami knihu přečíst nemohou. To je cíl obdivuhodného projektu, který odstartovali mladí dobrovolníci v Lounech. Ve volném čase čtou, nahrávají a právě teď vydávají první audioknihu. Je jí titul Myši Natálie Mooshabrové od Ladislava Fukse.

Nápad vzešel od Romany Anny Novotné. A to díky jejímu přátelství s nevidomou Blankou Janečkovou z Loun. Ta se dostala do povědomí široké veřejnosti jako mimořádně talentovaná účastnice televizní pěvecké soutěže, kde vystoupila v duu s rovněž nevidomým Martinem Svátkem.

Léto v Dublinu jako ve filmu Once

„Loňské léto jsem trávila v irském Dublinu. Je tam lékárna, kterou zmiňuje James Joyce ve své knize Odysseus. Provozují ji nadšenci, kteří udržují dobové prostředí a je tam i malý antikvariát, kde probíhá oblíbené veřejné čtení knih," vypráví Romana. Hned začala přemýšlet, jak tuto pěknou akci přenést do Loun a zároveň ji spojit s něčím užitečným. „Aby to nebylo jen pro tu pomíjivou chvilku," přemítala.

Pak si vzpomněla na nevidomou kamarádku. Podobný zážitek by ji jistě také potěšil. A nejen ji. Zrodil se nápad nahrát čtení knihy na záznam. Audioknihy či předčítání textu počítačem sice nejsou žádnou novinkou, ovšem digitální hlas uchu právě nelahodí a možnost vybrat si třeba i netradiční titul je velké plus. „Byla jsem na soustředění s vodícími psy a najednou volala Romana. Ptala se, zda by byl zájem o nahrávky čtených knih. V tu chvíli jsem seděla v autobuse, kde bylo přes čtyřicet nevidomých. Když jsem tlumočila dotaz, všichni byli nadšení," vzpomíná Blanka.

V září začala Romana oslovovat známé a zjišťovat, kdo by se pro čtení hodil. Není to jen tak - mnohem příjemnější je hlas hlubší, kandidát musí dobře vyslovovat a samozřejmě plynule číst. Nakonec se na svazku, čítajícím přes 300 stran, vystřídalo dvacet dobrovolníků.

Nahrávalo se ve zkušebně kapely Furt Rovně

Nahrávání probíhalo ve spartánských podmínkách zkušebny hudební kapely Furt Rovně. Neděli co neděli od září do prosince. Každý zájemce četl úsek, zhruba dvě strany. „Neděláme dramatizaci, že by každý měl svou postavu. Takto je to pro nevidomého lepší i z hlediska orientace," vysvětluje Romana, která se zároveň postarala i o první střih. Pomoc s finální úpravou nabídl David Fikrle, baskytarista známé kapely Garage. Konečný produkt má asi 11 hodin a není bez zajímavosti, že sestříhaný odpad prvotiny činí další asi třetinu času.

Žádný účastník zatím podobnou zkušenost neměl. Učili se správě vyslovovat, dýchat a vnímat text. „Byl to krok do neznáma, ale postupně se hodně zlepšujeme, přicházejí různé rady. Hodně nám pomáhá Blanka jako uživatel. Upřímně řekne, co je třeba nešikovné, co je špatně," je ráda milovnice literatury.

Ke stažení i na CD, díky Dobrodějům

close Logo občanského sdružení Dobroděj zoom_in Nyní je hotovo a audiokniha ve formátu MP3 míří k posluchačům. Slovo od slova tak, jak byla autorem napsána. Aby však rozmnožením nebyla porušena autorská práva, je určena jen pro nevidomé. Distribuce bude probíhat zdarma po internetu. Tyflocentra a další organizace, pracující se zrakově postiženými, dostanou pro zájemce heslo ke stažení. A také na CD nosičích do speciálních center i běžných knihoven. Jejich výroby se ujalo občanské sdružení Dobroděj, jehož je R. Novotná členkou.

Právě vydaný počin rozhodně nebude posledním, který parta plánuje. „Myši jsou jednou z mých nejoblíbenějších knih. Nyní pracujeme na Zápisníku jedné lásky od Nicholase Sparkse. Tu si Blanka vyžádala na přání," usmívá se Romana. Perspektiva je dlouhodobá. Každý rok chtějí dobrovolníci nahrát čtyři audioknihy, z nichž alespoň jedna by měla být vyloženě dětská.

„Jsem nesmírně ráda, že si v dnešní době někdo na takto postižené lidi vzpomene," říká Blanka Janečková. A ráda je i Romana. Těší ji pomáhat druhým a dočkala se příjemného překvapení, kolik lidí si vzalo tuto věc za svou.