„Od rána zažíváme peklo. Lidé zmateně bloudí a sprostě nadávají. Dříve tu byl klid, změna nebyla vůbec nutná, nechápu ji,“ uvedl v pátek pro Deník Milan Vařák z Jarošovy ulice v Lounech.


Upozornil i na nelogické značení – v některých místech si jednotlivé značky naprosto odporují. „Při vjezdu do Jarošovy ulice po padesáti metrech zjistíte, že dál jet nelze, všude jsou pak jen jednosměrné ulice. Auta se otáčejí a řidiči nechápou. Vrcholem je jednosměrný provoz v ulici Čeňka Zemana od ulice Bezručovy. Auta mířící do Loun vedou nejprve značky přikázaným směrem doprava, dál je rovně zákaz vjezdu, a současně jiná značka zakazuje odbočit vpravo,“ uvedl Milan Vařák a zdokumentoval to i na fotografii.


„Přemýšlel někdo o tom, jak se sem dostane třeba záchranka, aniž by porušila dopravní předpisy?“ přidala se další obyvatelka této čtvrti Jana Andryková. Ta napsala nespokojený otevřený dopis přímo starostovi Loun.


Radnici vedla k tak razantním změnám snaha vytvořit ve městě nová parkovací místa. Dosud si majitelé aut často stěžovali, že nemají v Lounech kde zaparkovat. Zejména večer po práci či nákupech u svých domů těžko nacházeli místa a museli auto nechávat třeba o tři ulice dál.


Nová parkovací místa by měla přibýt právě v ulicích, kde byl nově zaveden jednosměrný provoz. Po jedné straně ulice budou moci auta jezdit a po druhé parkovat.


„Díky těmto opatřením přibude ve městě 660 parkovacích míst,“ uvedl starosta Loun Jan Kerner. Zároveň se podle něj „zlegalizuje“ dalších 640 míst, kde se dosud parkovat nesmělo, ale lidé tam stávali nepovoleně .


Tento argument však Milan Vařák odmítá. „Nikdy zde nebyl nedostatek parkovacích míst, jak uvádí lounská radnice,“ tvrdí.


Včerejší zmatek a kritika lidí nebyly jediným problémem, který se v souvislosti s novým dopravním systémem vyskytl. Už při umísťování sloupků pro nové dopravní značky vyznačující jednosměrky zjistily maminky s kočárky, že místem nemohou projet. Značky se montují na chodníky, ale řada chodníků je úzká a ženy se pak s kočárkem na chodník nevejdou a musejí místo objíždět po vozovce. „Na tenhle problém se ještě podíváme a budeme ho muset nějak řešit,“ slíbil už dříve starosta Jan Kerner.