Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtrnáctiletý Ondra, gymnazista z Loun, píše sci-fi knížku

Louny /ROZHOVOR/ - Mladý autor představil některé své příběhy už i veřejnosti.

7.12.2009
SDÍLEJ:

Mladý autor Ondřej CvešprFoto: Deník/Mirka Strnadová

Čtrnáctiletý Ondřej Cvešpr z Černčic chodí na gymnázium, má rád počítače, věnuje se focení a velmi rád čte.

Od svých vrstevníků se ale přece jenom něčím liší – píše sci–fi příběhy, které mají zdařilou literární úroveň.

Ukázky z díla najdete pod tímto rozhovorem!

Nedávno předčítal ze své knihy úryvek v Městské knihovně v Lounech.

O čem je tvůj příběh?
Kniha se jmenuje John Fox – Okraj. Je to můj první souvislý literární počin. Velmi cenné rady, jak psát, jsem získal v časopise Pevnost. Jde o sci–fi s prvky fantasy. Děj se odehrává ve vesmíru v budoucnosti. Hrdina se ale dostane i do jiné soustavy, kde se setká s rytíři. Než jsem byl s výsledkem spokojený, napsal jsem tři varianty. První se mi ztratila, druhá verze se mi příliš nezdála a až se třetím přepisem jsem byl spokojený. Ilustrace knihy vytvořili moji kamarádi Libor Vohánka a Michal Špecián.

Budou si moci čtenáři někde tvoji knihu přečíst?
Asi ano. Uvažuji o zaslání ukázek do časopisu Pevnost. Rád bych knihu vydal, ale to je spíše zatím sen.

Kde přicházejí ty nejlepší nápady?
Všude, nápady přicházejí nekontrolovatelně. Jakmile mě něco napadne, hned si to zapíšu. Všechny myšlenky mám pak připíchnuté na nástěnce, jednou za čas si je projdu a přemýšlím, kam je zařadit nebo jak je rozepsat.

Každý spisovatel je i čtenář, jaké autory si sám rád přečteš?
Čtu rád fantasy. Letopisy Narnie od spisovatele Clivea Staplese Lewise, J. R. R. Tolkiena a jeho Pána Prstenů nebo autora Garth Nixe.

Čím chceš být po škole?
Uvažuji o studiu chemie, ale i o žurnalistice. Psaní se chci určitě věnovat i nadále, jestli jen pro zábavu nebo mě bude živit, to se ještě uvidí.

John Fox - Okraj


prolog


“Všichni se ihned přemístí do záchranných modulů!”, opakoval plechový hlas z reproduktorů na stěnách. Na chodbách byly davy lidí. Každý se snažil dostat k průchodu do hangáru, nebo k únikovým gondolám.
Lodí otřásl další výbuch. Davem projela vlna zděšení. Odevšad se ozýval jekot a nářky popálených. Avšak byla zde skupina, která se zdála být ke zmatku kolem sebe netečná a i vůči faktu, že loď může každou chvíli explodovat.
To oni byli důvod útoku na loď. Geneticky upravení vojáci, speciálně navržení pro boj s Impériem.
Vrata hangáru se náhle otevřela, funkční děla kolem hangáru spustila palbu. Piloti nasedali do svých strojů a startovali. První tucet jich proletěl bez problémů, ale pak došla munice a imperiální korveta začala sestřelovat později startující lodě. „Pane, všechny stíhačky byly sestřeleny“
„Nemáme jinou možnost. Musíme proletět skrz a dostat se do hyperprostoru.“ Celá skupina oněch vojáků vytáhla elektrické obušky a začala si klestit cestu davem. Někteří se jim pokusili postavit, ale bez úspěchu. Dostali ránu obuškem a v křečích se svalili na zem.
„Všichni do stíhaček. Sejdeme se u Omegy 65 v 2. Prstenci. “ Nenápadný, průměrně vysoký muž v černém plášti se otočil k ženě vedle sebe a zašeptal: „Laris, víš, že to musím udělat, ale můžeš jít se mnou. Prosím.“ „Ne, to nejde a ty to víš. Až se příště potkáme, tak nebudu mít jinou možnost, než tě přivést nebo zemřít. Sbohem, bratře.“
Onen muž se otočil a šel směrem ven z hangáru. Zastavil ho však ledový hlas. „Kam jdete Foxy. Okamžitě zpátky.“
John Fox však nereagoval a šel dál. Velitel jejich oddílu vzal zbraň a vystřelil. Fox se s nadpřirozenou rychlostí mihl a uhnul střele. Ostatní začali nasedat do stíhaček a jeden po druhém vzlétat pryč. Onen muž tam chvíli stál, ale pak také nasedl a odstartoval v čele skupiny. Fox se rozeběhl k jednomu z důstojnických záchranných modulů a odstartoval.
Chvíli si hrál s vysílačkou, až našel správnou frekvenci a zadal identifikační kód. „Tady Fox 243517, povoluji vypálení Vegance. KONEC“ Na jeho povel z křižníku vylétlo několik raket o průměru 95 metrů a zasáhlo loď. Sada následných nukleárních explozí ji zničila. Imperiální křižník vstoupil do hyperprostoru. Následná síla však sebou strhla i záchranný modul s Johnem Foxem a vrhla ho obrovskou rychlostí do vesmíru, aniž by věděl, kde skončí.

kapitola prvníJohn byl s modulem vymrštěn nad nějakou jinou planetu, jelikož i radar nepoznal, usoudil, že musí být nad nějakou vnější planetou. Prohledal modul a po deseti minutách našel laserovou pušku nízkého kalibru a mačetu, pro neočekávané přistání v nějakém pralese.
Když přemýšlel, jaká to může být planeta, ozvala se kontrolka. „No tak se podíváme, co se zase stalo.“ zabrblal, když šel k ovladačům řízení. „Výborně, takže začala působit gravitace.“ Usedl k ovladači řízení a pokusil se zažehnout brzdné motory modulu, ale místo očekávaného řevu motorů a povědomého trhnutí se nic nestalo. Motory zřejmě byly poškozeny při vstupu do FTL. „Pozor, vstupujeme do atmosféry.“ Ozval se plechový hlas. „Jo, díky asi jsem si nevšiml.“ „Promiňte, pane, myslel jsem si, že je vhodné vás upozornit.“ „Tak zmlkni.“zařval Fox a hrábl do řízení klapek. „Klapky vysunuty na 25 %“
Potom šáhl po řídicích pákách a pokusil se vyrovnat. Loď se však pohnula jen o kousek. „Bezva, řízení taky nefunguje, a tohle má být velitelský záchranný modul.“ „Pane, velké riziko srážky s povrchem.“ Řekl opět počítač těsně před tím, než narazili. John šáhl po páce katapultu. Okamžitě ho obalila bublina silového pole a byl vystřelen z lodi. Jeho modul narazil obrovskou rychlostí do povrchu planety a vyhloubila několik menších kráterů. Dopadl do vesnice, čímž způsobil menší rozruch. Přes bublinu ze silového pole viděl vše namodrale, ale hned poznal, že ti lidé jsou nájezdníci. Měli stejné oblečení jako ti, kteří ho unesli a prodali republice, která z něj udělala to, co je teď.
„Hej, ty tam.“ Ukázal na jednoho z mladších, vůdce nájezdníků. „Běž se podívat, co nám to spadlo z nebes.“ Nájezdníci byli krutí lidé, cestující z planety na planetu - jako mor. Vždy napadli několik menších vesnic. Měli většinou jen laserové pušky, jenže na planetách vnějšího okraje panoval středověk, vyjma ukrytých vesmírných přístavů a několika pevnůstek, takže jim to stačilo. John vyčkal, než se nájezdník dostal blíže a potom vypnul silové pole a skočil po něm. Nájezdník to nečekal, takže ho snadno omráčil a vzal mu zbraň. Vystřelil rychlou dávku na dalšího nejbližšího. Muž se zhroutil k zemi. Najednou odněkud přilétl granát. John odskočil, ale část rázu výbuchu ho zasáhla a odhodila ho.
Někdo by si mohl myslet, že je mrtvý a mnoho lidí si to také myslelo, ale nikdo z nich nevěděl, co je ten muž doopravdy zač. John se sebral ze země a vzal do ruky svou pušku. Teď teprve začalo peklo. Rozeběhl se a ještě třikrát vystřelil, než mu došly náboje. Pak vytasil mačetu a začal si prosekávat cestu skrze vojáky. Utvořil kolem sebe jemný opar krve. A pak se zastavil těsně před jejich velitelem.
Jakoby naráz se mihla jeho ruka, jako nájezdník stiskl spoušť. John se sehnul, ale jeho meč zasáhl svůj cíl. Vězel v hrudi posledního nájezdníka ve vesnici.
O několik minut později
K Johnovi pomalu přistoupila malá, lehce zaoblená žena. „Pane, nevím, kdo jste, ale patří vám můj dík. A řekla bych, že i dík celé vesnice. Jestli můžu, tak bych vám ráda nabídla něco k jídlu a pití.“
„Ach, moc děkuji, jestli vám to nevadí.“ „Ale vůbec ne. Jestli se mohu zeptat, jak se jmenujete?“ „John Fox.“ Jedna postava v davu sebou při tomto jméně trhla a začala se drát davem. Nikomu to nepřišlo divné, a navíc se dav stejně začal pomalu trousit. „A smím se zeptat, jak se jmenujete vy?“


Ukázka č. 2

boj o základnuBoj započal. První linie republikových vojáků se dala do útoku. Děla na hradbě začala střílet silné výboje. Linie útočníků se brzy rozpadla, ale to už vyrazila druhá s podporou tanků.
„Pane, několik vojáků rozmisťuje výbušniny před branou“, zahlásil důstojník. „Beru na vědomí.“ řekl Fox a zvedl vysílačku. „Oddíle jedna, připravte se na průchod jednotky branou. Droidy zatím neaktivujte.“ „Foxy, co máte v plánu?“zeptal se velitel Mark. „Seběhneme dolů ukážeme jim.“ „Pp….“ „Uklidněte se a mluvte.“ „Tamhle, na severní část, leze nějaká žena, zdá se jako by ji chránil štít. A to není všechno. Za ní leze ještě několi …“ vojín nestihl domluvit, protože jej smetla vlna výbuchu. Johna i kapitána odhodila několik metrů zpátky. „Pane, jste v pořádku??“ opakoval Fox, v jehož hlase se zračily obavy. „Jen se neboj a běž se zeptat sestry, proč nám ničí základnu.“řekl s úsměvem a zhroutil se. „Lékař, potřebujeme doktora!!“
Téměř ihned se na jeho zavolání začala mezi vojáky proplétat postava beze zbraně. „Běžte, bude v pořádku“ řekla, aniž by se ptala, co se stalo a už sundávala ze zad batoh s obvazy a spoustou dalších věcí lékaře. „Dělejte, co umíte.“ A rozeběhl se po obranné zdi s taseným mečem k místu, k němuž ukazoval druhý posel. Spatřil první postavu, a zatrnulo mu. Co tu dělá Laris? Myslel jsem, že leží někde v troskách té jejich laboratoře. Tak tohle bude problém, zvlášť jestli ti ostatní jsou to, co si myslím. K jeho smůle se jeho domněnka naplnila. Poznal to okamžitě, jak vylezli na hradbu. Bylo to komando GENU, jeho bratrů. Rozeběhl se o to rychleji a napřáhl meč.

Autor: Miroslava Strnadová

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karolína Plíšková při utkání Fed Cupu proti Španělsku 12. února 2017 v Ostravě

Útok na grandslamy povede Tomáš Krupa. Karolína Plíšková má náhradu za Kotyzu

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
137

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Urna projela skenerem. Pak šli odsouzení ve věznici v Novém Sedle volit

Nové Sedlo /FOTOGALERIE/ – Volby tam proběhly během pátečního odpoledne, zájem o ně byl slušný. Stejně jako v ženské věznici v Drahonicích.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Příští týden si na řadě míst připomenou vznik republiky

Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení