Ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách začalo v úterý 24. května velké mezinárodní cvičení s názvem Tobruq Arrows 2016. Probíhat bude do pátku 3. června a zúčastní se jej na dvě stovky vojáků. Z Armády ČR to budou příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku, na Doupově budou cvičit také vojáci z Litvy a Slovenska.

„Hlavním cílem cvičení je prověřit úroveň vycvičenosti jednotek pozemní protivzdušné obrany a zvýšit úroveň interoperability mezi koaličními jednotkami. Chceme rovněž demonstrovat jejich schopnost vést společné pozemní a protivzdušné operace," uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Vladimír Barca s tím, že pro české „protiletadlovce" se jedná o jedno z nejvýznamnějších cvičení v letošním roce.

Jeho název, který lze do češtiny přeložit jako Tobrucké šípy, nebyl vybrán náhodně. Příslušníci strakonického útvaru, stejně jako slovenské protiletadlové raketové brigády, se hlásí k odkazu 200. československého lehkého protiletadlového pluku Východního, který se za druhé světové války významně zapojil do bojů o severoafrické přístavní město Tobruk. Snahu obou útvarů navazovat na historické tradice dokládají i jejich čestné názvy, v případě strakonického pluku „Tobrucký", u slovenské protiletadlové brigády „Obrancov Tobruku".

Znak mezinárodního cvičení Tobruq Arrows 2016Cvičení vyvrcholí bojovými střelbami

Hlavní aspekty společného výcviku jednotek ze tří států NATO lze vyčíst i z oficiálního znaku cvičení. Jeho podobu výstižně ztvárnili pracovníci Vojenského historického ústavu Praha. Množství šípů, znázorněných ve znaku cvičení, představuje pět typů protiletadlových raketových kompletů, se kterými budou vojáci cvičit.

Mezinárodní cvičení vyvrcholí ostrými bojovými střelbami. Čeští vojáci budou střílet z protiletadlových raketových kompletů RBS-70, S-10M a S-2M, Slováci budou používat komplety IGLA a Litevci komplety STINGER.

Jana Samcová